Trio Artur Małecki & The Creature debiutuje albumem “Widoki”

„Widoki” to debiut płytowy tria Artur Małecki & The Creature. Trio jest laureatem programu Jazzowy Debiut Fonograficzny 2022.

Projekt Artur Małecki & The Creature powstał jako efekt silnej potrzeby tworzenia, wyrażenia tłumionych emocji i energii skumulowanej podczas długiego okresu stagnacji. Poza liderem odpowiadającym za perkusję i kompozycję, w skład zespołu wchodzą Przemysław Chmiel (saksofony) oraz Michał Aftyka (kontrabas i gitara basowa).

fot. materiały prasowe

Płyta zawiera siedem kompozycji Artura Małeckiego oraz jedną kolektywną improwizację. Utwory są efektem bardzo różnorodnych muzycznych inspiracji – fascynacji klasyczną pracą motywiczną, asymetrią rytmiczną, coltrane’owską ekspresją.

Starannie zaplanowana struktura łączy się w nich, że swobodną wypowiedzią poprzez improwizację, a bezpośrednia emocjonalność przeplata się z abstrakcyjnym podejściem do sfery dźwięków.

„Pisanie materiału było procesem bardzo długim i introwertycznym, tak samo zresztą jak czas, kiedy powstawał. Bardziej lub mniej świadomie zawierałem w utworach emocje, które mi wtedy towarzyszyły. Dużo tam bezsilności, niespożytkowanej energii, tęsknoty. Jest też szok i bunt w zetknięciu z brutalnością świata” – Artur Małecki

Tytuł „Widoki” odnosi się przede wszystkim do perspektyw. Perspektyw na przyszłość. Dla nas, najbliższego otoczenia, (a może nawet) całej ludzkości. A wszystkie zależne przede wszystkim od tego, jak pokierujemy energią, która w nas drzemie.

*****

Realizacja nagrania: Jan Smoczyński

Mix i Master: Jan Smoczyński

Projekt okładki: Anna Płotko

Producent wykonawczy: Maciej Karłowski

Album został nagrany 25 stycznia i 4 lutego w studiu Tokarnia 2.0.

 

fot. okładka płyty

Leave a Reply