Bert Gra i jego nowy utwór “Do Świateł Miast”! [RECENZJA]

Bert Gra prezentuje kolejny singiel zatytułowany „Do Świateł Miast”. Utwór powstał we współpracy z Krystianem Zemanowiczem, basistą i producentem znanym m.in. z Transsexdisco, stąd premierowa propozycja artysty zaskakuje.

Bert Gra nie przestaje zaskakiwać. Po akustycznej, bardzo dobrej propozycji “Przedwiośnie”, artysta zdecydował się zaprezentować coś zupełnie innego. “Do Świateł Miast” to piosenka, w której pojawia się… brzmienie elektroniczne. Zapewne to efekt współpracy z Krystianem Zemanowiczem z zespołu Transsexdisco, który wpuścił sporo świeżych, syntetycznych naleciałości, nadających tej propozycji nośnego charakteru. Zwraca uwagę przyjemnie płynąca melodyka oparta na lekkim pulsie, choć tak naprawdę na pierwszy plan wysuwa się wokal wokalisty i jego angażujący przekaz.

fot. materiały prasowe

Bertrand posiada zdolność do pisania prostych, czytelnych, ale nie budzących dezaprobaty tekstów. Zresztą słowa dosyć skutecznie zaczepiają się o poszczególne dźwięki, stanowiąc w ten sposób integralną część z tak zmyślnie rozplanowaną konstrukcją tego utworu. Sama forma muzyczna – poprzez wyraźnie określoną elektronikę – budzi skojarzenia z latami 80., jednak nie to stanowi sedno tej kompozycji, bo całość została współcześnie wyprodukowana. Tak przestrzennie zaprezentowane, na swój sposób klimatyczne brzmienie zbliża nas w stronę wytrawnej alternatywy, która sprawia, że utwór “Do Świateł Miast” nie ucieka nam przez palce. Nie da się ukryć, że Bert Gra nie boi się eksperymentować i skutecznie łączy własną wizję artystyczną z innymi muzykami, co dobrze wróży na przyszłość. To przy okazji numer, który rozbudza jeszcze większą ciekawość w kwestii dalszych poczynań artysty.

*****

„Idziesz nocą ulicami miasta, jednych ludzi mijasz, innych spotykasz, poznajesz. Przygoda i tajemnica, ale na pewno chwila, którą chcesz przeżywać jak najdłużej.”– jak można przeczytać z zapowiedzi nowej piosenki.

W nowej piosence artysta postawił na syntetyczne brzmienie, inspirowane miejskim klimatem. Wyjątkowy charakter „Do Świateł Miast” podkreśla teledysk, ukazujący kontrast podróży pomiędzy naturą a betonową dżunglą. Autorem zdjęć jest Jan Karbowski – młody artysta wizualny z Olsztyna.

Tak Bert Gra opisuje kulisy powstawania utworu:

„Numer napisałem pod wpływem efektu nocnych spacerów po mieście i różnych spotkań. Pierwsza wersja utworu była oparta na motywie gitary akustycznej – który ostatecznie nie pojawił się w finalnej wersji. Uznałem, że syntezatory i mocny beat zaproponowane przez Krystiana po prostu idealnie rezonują z nocnym, miejskim nastrojem. Dlatego ostatecznie „Do Świateł Miast” brzmi tak, jak sobie wymarzyłem.”

*****

Bert Gra to solowy projekt Bertranda Abramczyka, który powstał w trakcie pandemii. Muzyka artysty to połączenie popowej alternatywy, gry słów, nieoczywistego rytmu i zabawy muzyczną stylistyką. Bert Gra czerpie garściami z polskiej muzyki rozrywkowej – Andrzeja Zauchy, Krzysztofa Zalewskiego czy Męskiego Grania. W jego muzyce słychać też elementy charakterystyczne dla twórców takich jak Gorillaz, Imagine Dragons i Bastille. Bert Gra nie stawia przed sobą barier gatunkowych. Jego wyznacznikami jest szczery przekaz i prosta forma połączona rytmicznym pulsem. Do tej pory Bert Gra ukazał światu trzy single: „Zegar Tyka”, „Daleko Stąd” i akustyczne „Przedwiośnie”.

Posłuchaj utworu w serwisach cyfrowych: https://ffm.to/bertgradoswiatel

 

 

Bert Gra z akustyczną balladą “Przedwiośnie”!

 

Leave a Reply