Karolina Lizer największą zwyciężczynią 59. KFPP w Opolu

Drugi dzień festiwalu w Opolu rozpoczął koncert Premiery, który należał do Karoliny Lizer. Wokalistka zdobyła Nagrodę im. Karola Musioła od publiczności, a także statuetkę od jury.

Karolina Lizer zaprezentowała utrzymany w etno-folkowym klimacie utwór “Czysta woda”. Przypomnijmy, że to z tą piosenką wokalistka brała udział w tegorocznych preselekcjach do Eurowizji, które wygrał Krystian Ochman.

Po raz pierwszy w tym roku prezenterzy z ośrodków regionalnych przekazywali głosy jurorów na podobieństwo tego, jak przedstawia się głosowanie na Eurowizji. Nagrodę i 35 tys. zł zdobyła Karolina Lizer, która pokonała grupę Anka, czyli zespół Ani Świątczak, byłej wokalistki Ich Troje.

fot. Łukasz Kalinowski

 

Nagrody od ZAiKS-u dla autora tekstu otrzymał Tomasz Kordeusz (autor tekstu “Czysta woda”). Kolejna nagroda publiczności, czyli Karolinka także powędrowała do artystki.

Karolina Lizer to wokalistka, pianistka i klawesynistka. Lekcji śpiewu udzielała jej sama Elżbieta Zapendowska. W jej muzyce słychać mocne wpływy muzyki folk. Latem 2021 ukazała się jej debiutancka płyta “Lśniąca. Łąkowe historie”, która została bardzo ciepło przyjęta zarówno przez słuchaczy jak i dziennikarzy muzycznych. Pochodzące z płyty single “Lśniąca”, “Ptasi lot” czy “Co raz cięższy głaz” były emitowane w wielu stacjach radiowych. Wokalistka ma za sobą udział w programie “Szansa na Sukces”. Została także finalistką Koncertu Debiutów na 57. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

Debiutancki album Karoliny Lizer inspirowany był naturą, ludowością, spokojem, harmonią i nadzieją. Autorskie teksty, niebanalne melodie i niecodzienne harmonie utworów. Piosenki są połączeniem folkowego, naturalnego i słowiańskiego charakteru wokalistyki i bluesowego zacięcia kompozytora Maćka Czemplika. Teksty opisują elementy współczesnego świata, ale pełne są także odniesień do bajkowych źródeł. Pomysłodawczynią albumu jest Karolina Lizer.  Maciej Czemplik – kompozytorem i kierownikiem muzycznym całego przedsięwzięcia.

Piosenki wykonywane są w kameralnym składzie (gitara, perkusja, kontrabas,  wokal i chórki) tworząc lekki, zwiewny i intymny klimat. Autorzy tekstów: Karolina Lizer, Zuzanna Wiśniewska, Wioletta Witkowska, Dawid Gębala i Arkadiusz Frania.

 

Leave a Reply