Maja Laura prezentuje nowy utwór “Bardo” [PREMIERA]

Tej nowości nie możecie przegapić. Tuż przed premierą solowej płyty, Maja Laura prezentuje utwórBardo(z sanskrytu „stan pośredni”). W ostatnich latach artystka była członkinią zespołu Ścianka, teraz powraca w autorskiej odsłonie.

fot. materiały promocyjne

Tekst nawiązuje do sformułowania „drop off body and mind” („odpadanie ciała i umysłu”), użytego przez mistrza Zen – Roshiego Kwonga w celu opisu istoty praktyki Zen. Jest to wyjątkowe nagranie na tle całego materiału, ponieważ oprócz ciemności jest w nim też światło i wielka nadzieja. Po awangardowych “Feldman’s Voicing Resonance” i “Lavender Brown”, tym razem przyszła kolej na smyczkową aranżację i melodyjną prostotę.

 

Niezmienne są jednak szczerość i bezkompromisowość, która leży u podłoża ideałów Mai Laury – kompozytorki i autorki tekstu, oraz pianistki i wokalistki. Utwór jak i cała płyta została wyprodukowana przez Macieja Cieślaka (Ścianka) oraz Maję Laurę Jaryczewską.

*****

Premiera albumu “Bardo” odbędzie się 26 maja. W dzień matki. Ta dźwiękowa opowieść kończy się utworem “Shelter”, będącym pożegnaniem córki z matką. Może gdzieś tam jesteś i widzisz, że to co robię, robię dla Ciebie.

*****

Maja Laura to bezwzględnie prawdziwa solowa kreacja 23-letniej artystki. Celebracja dysharmonii, pochwała mocy i delikatności. Pianistyczna ulotność, elektroniczna brzydota, perkusyjny brud i głos duszy. Oszczędność i szaleństwo jednocześnie.

Maja Laura Jaryczewska to kompozytorka, pianistka, wokalistka, autorka tekstów i prezeska Efektywnego Altruizmu Polska. Jako Maja Laura debiutuje w tym roku albumem „Bardo”. Chodzi własnymi drogami ponad wszystko stawiając samodzielne myślenie i autentyczność.

Uczyła się u Włodzimierza Nahornego i Sławka Jaskułke, a teraz studiuje kompozycję pod okiem Pawła Mykietyna. W ostatnich latach członkini zespołu Ścianka.

Od lat zaangażowana jest w działalność dobroczynną, początkowo będąc wolontariuszką Otwartych Klatek, a teraz współtworząc Efektywny Altruizm Polska. Jest to organizacja zajmująca się popularyzacją skutecznej dobroczynności będąca polską gałęzią międzynarodowego ruchu Effective Altruism, którego esencją jest wykorzystanie dowodów naukowych w celu określenia najskuteczniejszych sposobów czynienia dobra.

W 2020 r. została finalistką Stypendium im. Stanisława Wyspiańskiego, którego obecnie jest członkinią. Na przełomie zimy i wiosny 2022 ukaże się solowa płyta Mai Laury pt. „Bardo”. Album ten jest archiwum przeżyć takich jak śmierć i ostateczne pożegnanie, co oddaje jego tytuł („Bardo” – z sanskrytu „stan pośredni”, najczęściej stan między życiem a kolejnym wcieleniem). To osobista opowieść o ciemności, która czekała, aż zostanie oświetlona. Nie dająca zamknąć się w ramy gatunkowe w pełni prawdziwa opowieść. Za produkcję (wraz z Mają) odpowiada Maciej Cieślak (Ścianka).

Koncerty „Bardo” to audiowizualna całość za każdym razem przybierająca inną formę. Dźwiękowi towarzyszą improwizowane wizualizacje mikroskopowe artysty Marka Hajduka (Astygmatyzm).

*****

Utwór “Bardo” dostępny jest w serwisach cyfrowych: https://e-muzyka.ffm.to/majalaurabardo

 

fot. okładka płyty

Leave a Reply