Duet idealny, czyli AURA. i Mikołaj Macioszczyk w utworze “Jeśli to sen” [RECENZJA]

“Jeśli to sen” to nowy utwór AURY., do którego artystka zaprosiła Mikołaja Macioszczyka, finalistę 11. edycji “The Voice of Poland”.

Jeśli to sen” ujmuje prostotą, ale też łagodnie poprowadzoną melodyką, która pozostaje na dłużej w naszej pamięci. AURA. bez ścigania się o pierwszeństwo na listach przebojów zaprezentowała utwór płynący gdzieś obok, poza banałem i beznamiętnym odbieraniem dźwięków. Sama kompozycja nie potrzebuje dodatkowych wspomagaczy, które miałyby bardziej unaocznić charakter tej propozycji. Tym właśnie wygrywa utwór, stając się istotnym elementem poczynań artystycznych wokalistki, ale też Mikołaja Macioszczyka, który dodał tej propozycji dodatkowej szlachetności (dołożył również kilka własnych nut i słów). Męski, nieprzeforsowany głos idealnie wkomponował się w jej nastrój.

fot. Karolina Susło

Pewna bezpretensjonalność stwarza, że mamy do czynienia z czymś wartościowym, nawet jeśli produkcyjnie ta piosenka jest odrobinę za bardzo wygładzona (przyzwoita produkcja to: Mike Johnson i Przemysław Puk). Nie można jednak winić nikogo za to, że podszedł rzetelnie do ukształtowania utworu “Jeśli to sen”, który w ostatecznym rozrachunku zdecydowanie zasługuje na naszą uwagę. Warto także docenić klip, podkreślający słowa opisujące relację między dwojgiem ludzi. Ten dialog prowadzony przez wokalistów wypadł nie tylko dobrze, ale przede wszystkim autentycznie. Tak, bo prawda ma tutaj kolosalne znaczenie. Słychać, że ta wypowiedź artystyczna jest przeszywająco naturalna. W takim razie czego można chcieć więcej? Warto dodać na wiosenną playlistę, bo sprawdzi się na niej doskonale, dostarczając nam trochę wytchnienia, ale też refleksji.

*****

Wokalistka tworzy muzykę popowo-alternatywną, która wymyka się standardowej klasyfikacji gatunkowej, czerpiąc przy tym z polskiej muzyki rozrywkowej lat ubiegłych oraz muzyki elektronicznej.

„Czasami spotykamy odpowiednią osobę w nieodpowiednim czasie… czasami zapuka do naszego serca spóźniona o kilka lat. Śniliśmy o tym spotkaniu od dawna…i może powinno tak zostać?”

Jeśli to sen” to opowieść pełna skrajnych emocji, niedopowiedzeń i zrywów serca. Utwór ma tak naprawę słodko-gorzki smak, w którym sen miesza się z rzeczywistością.

Historia byłaby szczęśliwa gdyby nie fakt, że dzieli bohaterów mur nie do przejścia, bo skutki zburzenia go zniszczyłyby nie tylko tytułowy sen tych dwojga, ale i światy, w których żyją. Bo miłość ma wiele twarzy. Bywa spełniona i szczęśliwa albo pełna burz i pisania wciąż nowych rozdziałów.

„Jeśli to sen” to obraz miłość idealnej, niemożliwej, miłości z marzenia sennego i tęsknot. Czy aby być razem muszą się ukrywać? Czy zdecydują się kochać pomimo i tak, żeby nie było śladów?

Utwór “Jeśli to sen” powstał we współpracy z Moniką Wydrzyńską (Linia Nocna), Mike Johansonem, Przemysławem Pukiem i Mikołajem Macioszczykiem.

Posłuchaj “Jeśli to sen” w serwisach cyfrowych :https://ffm.to/AURAjesli

 

fot. okładka singla (Karolina Susło)

Leave a Reply