Meek, Oh Why? feat. Kuba Więcek w utworze “Uśpieni Agenci”

“Uśpieni Agenci” to drugi singiel promujący czwarty album Meek, Oh Why? zatytułowany “Offline”, który ukaże się 11 marca.

fot. Klaudia Khan

Do utworu powstał teledysk stworzony przez Helenę Ganjalyan oraz Bartosza Szpaka, który w przejmujący sposób wprowadza nas w tajemniczy świat kreowany przez artystę od kilku ostatnich tygodni na jego mediach społecznościowych. Mimo faktu, iż koncepcja na teledysk powstawała w grudniu ubiegłego roku, nikt nie spodziewał się, że zarówno teledysk, jak i sam utwór “Uśpieni Agenci” będzie tak gorzko odpowiadać otaczającej nas rzeczywistości.

Oświadczenie Meek, Oh Why?, które znajdziemy na mediach społecznościowych artysty:

 

Zastanawialiśmy się, czy nie przesunąć premiery płyty, bo tak naprawdę ciężko jest czytać i myśleć o czymkolwiek innym, niż o dramatycznych wydarzeniach za naszą wschodnią granicą. Planując koncepcję płyty opieraliśmy się na post-apokaliptycznych motywach, ale nikt z nas nie podejrzewał, że stworzone przez nas treści będą tak aktualne i tak brutalnie odpowiadające o otaczającej nas rzeczywistości. Wszystko to, co zobaczycie i co widzieliście, jest efektem pracy wielu ludzi, która trwała wiele miesięcy i nie jest to w żaden sposób podyktowane ciągiem wydarzeń z poprzedniego tygodnia, ani próbą wybicia się na tak wielkiej tragedii, jaka dzieje się na naszych oczach. Zdecydowaliśmy się na pokazanie Wam tego materiału w zaplanowanym czasie, bo wierzymy, że muzyka towarzyszy nam nie tylko wtedy, kiedy jest dobrze, ale też niesie otuchę i skłania do refleksji, kiedy jest źle. Zarówno w singlu “Uśpieni Agenci”, jak i niesamowitym teledysku, stworzonym przez Helenę Ganjalyan i Bartosza Szpaka, przy współpracy z OTO Film, ponad MIESIĄC temu odnaleźliśmy lustrzane odbicie aktualnie otaczającej nas rzeczywistości. Jest to najlepszy, a zarazem najgorszy moment na pokazanie tej ważnej dla mnie rzeczy. Chciałbym, aby płyta “Offline” pomogła Wam osadzić się w nowej rzeczywistości, w której musimy być dzielni i pełni siły do niesienia pomocy drugiemu człowiekowi.

Helena Ganjalyan i Bartosz Szpak o teledysku do “Uśpionych Agentów”:
Podążając za tytułem płyty – „Offline” – i znaczeniami zawartymi w słowach utworu poruszamy motyw dwoistości codziennego życia. Przekaz utworu interpretujemy jednak nie przez szeroki kontekst polityczny, ale sprowadzamy go do wymiaru ludzkiego, indywidualnego. Na bohatera wybieramy postać obecną w samym centrum zdarzeń, która większość swojego czasu spędziła naginając prawdę, obracając pustą informacją. To portret człowieka, który w obliczu końca za wszelką cenę próbuje odnaleźć w sobie żywy pierwiastek, utożsamić się z czymś realnym. W „Uśpionych Agentach” zestawiamy groteskę z realizmem, a lekko komediowe sytuacje obnażają naszą bezradność wobec otaczającego świata.

 

Leave a Reply