Novika i Tomasz Mreńca w utworze “Silence is pure”

W tym roku Novika celebruje 20 lat od jej debiutu u boku Smolika. Z tej okazji 24 listopada wydała w formie cyfrowej wyjątkowy album Novika 2.0, na którym znalazły się reinterpretacje najważniejszych utworów ikony sceny klubowej. Najnowszym singlem promującym to wydarzenie jest utwór “Silence is pure” z udziałem Tomasza Mreńcy.

Za nowe aranżacje odpowiada plejada gości, m.in.: Skubas (singiel „Od Dziecka”), Natalia Grosiak, BOKKA, Agim, Baasch (singiel „Perfect Beach”), czy Arek Kłusowski (ostatni singiel „Scenariusz”).

W części piosenek usłyszymy też samą Novikę. Jedną z nich jest utwór „Silence is pure” nagrany wspólnie z cenionym kompozytorem, producentem oraz genialnym skrzypkiem – Tomaszem Mreńcą.

fot. okładka płyty

To poruszający, oniryczny, pełen przestrzeni utwór. Głos Noviki przeplata się z dźwiękami skrzypiec, kontrabasu (Szymon Lisiecki), analogowych syntezatorów i perkusji (Robert Alabrudziński). Do utworu powstał obraz, za który odpowiada Mateusz Kanownik. Podziwiamy w nim tancerkę Weronikę Bartold. Oryginalna wersja „Silence Is Pure” z akompaniamentem Sławka Jaskułke ukazała się na debiutanckim albumie Noviki „Tricks Of Life” z 2006 roku.

Tomasz Mreńca o współpracy przy „Silence is pure”: 
Ucieszyłem się, gdy dostałem zaproszenie do projektu Noviki. Pomimo tego, że pozornie jesteśmy z różnych muzycznych światów, to intuicja podpowiadała mi, że będzie to super połączenie. Cenię twórczość i działania Kasi, zarówno jej rozrywkową odsłonę, uwielbiam sety (grane z Lexem), ale także z dużą ciekawością zawsze przyglądałem się jej spokojniejszej i melancholijnej twórczości. Postanowiłem odejść od oryginału dość mocno i stworzyć utwór na nowo posługując się bardzo prostymi środkami. Bardzo podoba mi się sposób w jaki Novika zaśpiewała w tym utworze, to jak kontroluje swój głos. Minimalizm, delikatność, powściągliwość. Trochę w kontrze do emocjonalnej warstwy muzycznej. Myślałem o zrobieniu czegoś wspólnie już dawno temu. Mam nadzieję, że jeszcze się muzycznie spotkamy.

 

Leave a Reply