Gosia Grudniak prezentuje utwór “Kwiecie” [RECENZJA]

“Kwiecie” to pierwszy singiel Gosi Grudniak – wokalistki, autorki piosenek, producentki i instrumentalistki, znanej do tej pory jako Rita Raga. Utwór powstał we współpracy z muzykiem i producentem pochodzącym z RPA – Sonic Dreamer.

“Kwiecie” to swobodnie poprowadzona piosenka, oparta na wyraźnym brzmieniu żywych instrumentów. Jej lekki charakter nie sprawia, że mamy do czynienia z czymś mało interesującym. Wręcz przeciwnie, sama kompozycja posiada subtelnie, ale jakże pięknie poprowadzoną harmonię, która uwydatnia jej niewątpliwą jakość. Poetyckiego wymiaru utworowi dodaje bezbłędnie zaszczepione słowo, schowane w niebanalnej metaforze – ulotne piękno kwiatów odnosi się do przemijania.

fot. materiały prasowe

Gosia Grudniak bardzo symbolicznie tratuje słowo, ale także każdy dźwięk, dzięki czemu nie mamy do czynienia z przerostem formy nad treścią. “Kwiecie” to nie jest propozycja, którą artystka w dobitny sposób próbuje zaznaczyć swoją obecność. Jej klimat opiera się na lekkości i umiarkowaniu. Dzięki temu piosenka wydaje się intymną opowieścią, która skierowana jest zdecydowanie do poszukującego i uważnego słuchacza. Alt popowy charakter samej kompozycji dodaje jej dodatkowego uroku. “Kwiecie” idealnie pasuje do obecnej pory roku, choć jej przekaz jest bardziej uniwersalny. Gosia potrafi tworzyć przyciągający uwagę nastrój, który pogłębia tę pozornie skromną propozycję. Może przydałoby się wprowadzić do niej jakiś bardziej energetyczny akcent, nadający utworowi “Kwiecie” wyraźniejszego charakteru, choć i tak w swej istocie jest on ważnym odbiciem inspiracji samej artystki.

*****

Ta lekka i eteryczna piosenka zainspirowana została refleksjami nad ulotnym pięknem kwiatów, przywodzącym na myśl przemijanie, nieustający krąg życia oraz metaforyczne kręgi, które każdy z nas w swoim życiu zatacza.  W teledysku z kolei podziwiać możemy malowniczą polską przyrodę w pełnym wiosennym rozkwicie, przywodzącą na myśl cieszenie się chwilami pełnymi piękna i radości.

Do tej pory artystka działała pod aliasem Rita Raga, wydając muzykę elektroniczną. Występowała na licznych festiwalach w Polsce, Czechach i Niemczech, koncertowała także w niebanalnych miejscach takich jak będziński zamek, Kopalnia Guido czy warszawska La Boheme.

Nowy projekt Gosia sygnuje swoim imieniem i nazwiskiem – usłyszymy tutaj więcej wokalu i żywych instrumentów, dla których elektronika staje się tłem. Istotnym elementem są także współprace z innymi twórcami.

FB Rita Raga: https://www.facebook.com/RitaRagaMusic

 

fot. materiały prasowe

Leave a Reply