Album “Mogło być nic” duetu Kwiat Jabłoni na szczycie listy OLiS

Najnowszy album zespołu Kwiat Jabłoni zadebiutował na pierwszym miejscu OLIS – oficjalnej liście sprzedaży płyt w Polsce. To ogromny sukces duetu, taka sytuacja zazwyczaj zdarza się tylko przy rapowych produkcjach. “Mogło być nic” jest obecnie jednym z najpopularniejszych wydawnictw we wszystkich serwisach streamingowych oraz sklepach muzycznych. Sprawdźcie pierwszą 10.

1. “Mogło być nic” – Kwiat Jabłoni. Na płycie znalazło się 11 premierowych kompozycji, w tym dwie dobrze już znane: tytułowe “Mogło być nic” oraz refleksyjna “Buka”. To bardzo różnorodny album wypełniony osobistymi tekstami, komentującymi otaczającą rzeczywistość. Kasia i Jacek Sienkiewiczowie zaskakują rozbudowanymi i nieoczywistymi aranżacjami. Za produkcję całego materiału odpowiedzialny jest Wojtek Urbański.

Aby wyrazić troskę o planetę do produkcji drugiego albumu zespół wybrał ekologiczny papier z recyklingu. Nie został on pokryty, w przeciwieństwie do powszechnej praktyki, folią nabłyszczającą, ani matującą. Kasia i Jacek zrezygnowali również z folii ochronnej – opakowania, które zabezpiecza płytę na sklepowej półce. W zamian za to zastosowana została papierowa obwoluta oraz eko naklejki.

2. “3:44” – Kaliber 44. trzecia płyta polskiego hip-hopowego składu. Wydawnictwo ukazało się pierwotnie 2 września 2000 roku nakładem wytwórni muzycznej S.P. Records. Płytę poprzedził wydany w sierpniu 2000 roku singel pt. „Konfrontacje/Rutyny”.

 

3. “Królowa dram” – sanah. Artystka w 2019 roku systematycznie zaczęła umieszczać w sieci własne kompozycje i w ciągu kilku miesięcy została zauważona przez fanów tzw. inteligentnego popu, dziennikarzy, a także „kolegów z branży” – w połowie 2019 jej „Cząstkę” na wyprzedanym koncercie zaśpiewał sam Dawid Podsiadło. Pod koniec roku sanah miała już wiele wyróżnień za single „Siebie zapytasz”, „Idź” czy „Proszę pana” – Piosenkę Dnia w Trójce, #1 na liście VIRAL TOP50 na Spotify, okładkę playlisty TIDAL RISING Polska. Wydała też ściśle limitowaną EP-kę, która dotarła do TOP3 listy sprzedaży winyli w Polsce. Wiele mediów zaliczyło ją do grona największych muzycznych nadziei 2020 – i nie myliło się: od czasu sukcesu „Szampana” jej utwory i teledyski osiągają kilkaset tysięcy odtworzeń dziennie. Została też nominowana do nagrody Fryderyk 2020 aż w 3 kategoriach, w tym za najlepszy debiut.

 

4. “Męskie Granie 2020”. To była szczególna edycja Męskiego Grania. Z powodu pandemii odbył się tylko jeden koncert, bez udziału publiczności, za to transmitowany na żywo w internecie. Mimo tych okoliczności artyści i organizatorzy Męskiego Grania 2020 stworzyli wyjątkowe widowisko, którego wierny zapis oddajemy teraz w Państwa ręce. Na czele Orkiestry stanęli charyzmatyczni Daria Zawiałow, Igo oraz Król. Nie bali się odważnych i zaskakujących wyborów muzycznych. Wśród nich znalazły się między innymi takie hity, jak „Bananowy song” grupy Vox czy „Zanim zrozumiesz” Varius Manx, oraz legendarne już utwory, jak „Korowód” Marka Grechuty i zespołu Anawa, „Boskie Buenos” Maanamu czy „Płoną góry, płoną lasy” Czerwonych Gitar.

 

5. “Niemożliwe” – Kwiat Jabłoni. Rodzeństwo Kasia i Jacek Sienkiewiczowie jako Kwiat Jabłoni po raz pierwszy zaprezentowali się polskim słuchaczom w marcu 2018 r., wypuszczając do sieci piosenkę “Dziś późno pójdę spać” wraz z teledyskiem, który na YouTube wyświetlony został już ponad 4,5 mln razy. Drugim singlem promującym płytę została tytułowa piosenka “Niemożliwe”. Na album wyprodukowany przez Kwiat Jabłoni oraz debiutującego realizatora dźwięku Łukasza Ziębę składa się 12 utworów. Są to autorskie, refleksyjne piosenki z polskimi tekstami wykonane na dwa głosy, mandolinę i fortepian, wzbogacone elektronicznymi brzmieniami.

 

6. “Rewolucja romantyczna” – Bedoes. Z dala od zgiełku i blichtru, w murach niewieścińskiego pałacu Bedoes i Lanek nabrali dystansu do otaczającego ich świata i zrozumieli go z innej perspektywy. W opowieści nie ma już baśniowych elementów. Rzeczywistość przytłacza jak nigdy wcześniej, euforia i rozpacz idą ze sobą w parze, a osiągnięte sukcesy napawają równie mocno radością, co lękiem. W skąpym świetle ulicy, gdzie wrogowie czają się na każdym kroku, można ufać tylko najbliższym przyjaciołom, których lojalność jest teraz szczególnie ważna. W podzielonym społeczeństwie wzbiera wściekłość i tylko stanowcza reakcja może powstrzymać jego postępujący upadek. Narastający bunt musi znaleźć ujście, ale nienawiść i zło trzeba zwyciężyć miłością. Stary ład kończy się na naszych oczach, a przyszłość jest w rękach tych, którzy wezmą odpowiedzialność za los pokolenia. Przyszedł czas na rewolucję.

 

7. “H8M5” – Białas.

 

8. “Hucpa” – Kali & Major. To eklektyczny, zaangażowany społecznie materiał, w którym Kali i Major komentują aktualne i minione wydarzenia w Polsce i na świecie. Wybuchowa mieszanka stylów obydwu raperów gwarantuje hitowe produkcje, w których nie zabraknie bezpardonowej krytyki systemu, jak i przemyśleń dotykających sfery życiowej człowieka w XXI wieku.

 

9. “Różowa pantera” – Szpaku. Jest to drugie wydawnictwo sygnowane nakładem GUGU. Cały krążek jest przesiąknięty klimatem bloków małego miasta, przepełniony melodyjnymi refrenami i mocnym flow morąskiego artysty. Gościnnie na płycie m.in. Chivas, Kizo, Dziarma, Rolex, Młodzian MRG.

 

10.  “Pleśń” – Guzior. Długo wyczekiwana przez fanów płyta “Pleśń” to zbiór 10 spójnych numerów, które odsłaniają przed słuchaczem to, co działo się z raperem podczas ponad dwuletniej przerwy na scenie. Guzior zabiera odbiorców w podróż po swoim hermetycznym świecie, do którego rzadko dopuszcza kogoś z zewnątrz.

 

 

Leave a Reply