Kondraccy z nowym singlem “Grecki Orfeusz Lasówka” i premierą płyty

22 stycznia to data premiery pierwszej wspólnej płyty Kondrackich. Najnowszym singlem promującym to wydarzenie jest utwór “Grecki Orfeusz Lasówka”, do którego powstał teledysk.

“Od początku uważaliśmy utwór „Grecki Orfeusz Lasówka” za najważniejszy na płycie, nasz ulubiony. Jest naszym szczytowym osiągnięciem pod względem brzmieniowym, melodycznym i rytmicznym, naszym manifestem artystycznym. Jest w nim najwięcej ryzyka, na jakie było nas stać w okresie pracy nad płytą. Jeśli traktować poważnie powiedzenie Julio Cortazara, że „przesada jest początkiem inwencji” to uważamy, że pasuje do tego utworu jak ulał.”

W listopadzie ukazał się ich pierwszy singiel „Jednorożec z Kairu”, którym zapowiedzieli niezwykłe wydawnictwo – album nagrany bez użycia tradycyjnych instrumentów.

fot. Szymański

Zastąpiły je odgłosy zwierząt, z których Kondraccy stworzyli własne, oryginalne brzmienia i dograli do nich swoje wokale. 11 grudnia ukazuje się drugi singiel i teledysk zapowiadający płytę „Życie Roju”, pod tym samym tytułem.

Drugi utwór singlowy Bogdana i Kacpra Kondrackich, jest jednym z najważniejszych na płycie. Inspiracją dla tytułu oraz tekstu był cytat z „Wojny i Pokoju”, przeczytany w klipie przez Krystynę Czubównę:

,,Życie każdego człowieka ma dwie strony: życie osobiste, które jest tym swobodniejsze, im bardziej są abstrakcyjne zainteresowania człowieka i życie żywiołowe, życie roju, w którym człowiek zmuszony jest postępować wedle narzuconych praw’’.  

Słowa Tołstoja stały się też główną inspiracją dla całej płyty. Autorem tekstu do „Życia Roju” (podobnie jak do większości utworów na albumie) jest Kacper. Próba odnalezienia się w realnym świecie, pielęgnowania więzi międzyludzkich, przestrzegania reguł i norm społecznych, podczas gdy w środku aż wrze i do głowy wciąż przychodzą abstrakcyjne pomysły…to wyśpiewana historia życia młodego Kondrackiego.

Wbrew pozorom „Życie Roju” ma jednak optymistyczny przekaz – bo (według Kacpra) dziwaczna abstrakcja pojawiająca się w ludzkich głowach pozwala czasami znajdować nowe, nietypowe rozwiązania i ułatwiać życie innym.

 

 

Leave a Reply