30 lat od premiery musicalu “Metro”

“Metro” to musical z muzyką Janusza Stokłosy i reżyserią Janusza Józefowicza. Prapremiera musicalu odbyła się 30 stycznia 1991 w Teatrze Dramatycznym w Warszawie.

Premiera miała miejsce 16 kwietnia 1992 w Minskoff Theatre na Broadwayu. Od 1997 spektakl wystawiany jest w nowej aranżacji pod nazwą “Metro w Buffo” w Teatrze Studio Buffo w Warszawie.

Polska prapremiera musicalu była dużą sensacją. Przygotowania do niej omawiano szeroko w mediach. Wiele mówiło się o nowoczesnym procesie produkcji oraz o rozmachu przedsięwzięcia, które wydawało się wyznaczać nowy kierunek w polskim teatrze i rozrywce w systemie kapitalistycznym.

W musicalu “Metro” rozpoczynało swoją karierę wielu popularnych artystów, m.in. Edyta Górniak, Katarzyna Groniec, Robert Janowski, Katarzyna Skrzynecka, Doda, Michał Milowicz, Barbara Melzer, Zofia Nowakowska, Dariusz Kordek i Natasza Urbańska. Do stycznia 2019 spektakl zagrano ponad 2200 razy, a obejrzało go, według szacunków, ok. 2 milionów widzów, co jest ewenementem w Polsce.

W sprzedaży jest wciąż soundtrack z muzyką Janusza Stokłosy, librettem Agaty Miklaszewskiej i Maryny Miklaszewskiej, wyreżyserowany przez Janusza Józefowicza.

Metro opowiada o grupie młodych ludzi, artystów szukających szczęścia w życiu, marzeniach i miłości. Każdy z nich przywozi własną historię, marzenia, cel. Przyjeżdżają oni na casting do teatru, ale go nie przechodzą. Organizują więc własny musical na stacji metra. Po sukcesie podziemnego musicalu dostają propozycję angażu do teatru, który ich wcześniej odrzucił. Pojawia się dylemat: iść za pieniędzmi czy za marzeniami.

Tracklista:

1. Uwertura
2. Merto – Robert Janowski
3. Chcę być Kopciuszkiem – Barbara Melzer, Alicja Borkowska, Denisa Geislerov`a
4. A ja nie – Robert Janowski, Edyta Górniak
5. Szyb- Katarzyna Groniec
6. Bluzwis – Janusz Józefowicz, Marc Thomas
7. Życie – Katarzyna Groniec
8. Wieżaż Babel – zespół
9. Uciekaj – zespół
10. Pieniądze – Joanna Jagła, Janusz Józefowicz, zespół
11. Żyj na swój koszt – Igor Sorin, Wojciech Dmochowski, zespół
12. In God We Trust – Robert Janowski, zespół
13. Na strunach szyn – Katarzyna Groniec, Robert Janowski
14. Hasła – zespół
15. Marzenia spełniły się – Barbara Malzer, Katarzyna Galica, zespół
16. Litania – Edyta Górniak
17. Tylko w moich snach – Katarzyna Groniec

 

Jedna odpowiedź do “30 lat od premiery musicalu “Metro””

Leave a Reply