Dawid Podsiadło, Agnieszka Grochowska i Kondraccy w teledysku do singla “Jednorożec z Kairu”

“Jednorożec z Kairu” to piosenka Kacpra i Bogdana Kondrackich, która zapowiada album nagrany bez instrumentów. W pierwszym singlu rolę instrumentów pełnią owady.

W 2015 roku Kacper rzucił Bogdanowi wyzwanie: „Wymyślmy nowy gatunek muzyczny”. Ojciec nie zbagatelizował pragnień syna i tak rozpoczęli żmudny proces poszukiwań i niezliczonych improwizacji. Kilka lat później przekonujemy się, że ten absurdalny, bezczelny pomysł stał się faktem. Kondraccy stworzyli muzykę wyłącznie z dźwięków zwierząt i ludzi. Do sieci trafił właśnie ich pierwszy singiel, zatytułowany „Jednorożec z Kairu”.

fot. materiały promocyjne

Utwór pochodzi z płyty „Życie Roju”, nagranej bez użycia instrumentów muzycznych!

Kondraccy do zarejestrowania warstwy instrumentalnej wykorzystali wyłącznie dźwięki zwierząt, a do tego unikalnego instrumentarium dograli swoje wokale. Przez 4 lata powstało około 45 piosenek, z czego 9 znajdzie się na płycie.

Zaskakujące jest to, że znalazły się na niej również utwory skomponowane w całości   z jednego gatunku zwierząt – tak jest w przypadku singla „Jednorożec z Kairu”, w którym rolę instrumentów muzycznych pełnią… owady. Mimo, że nie ma w nim nic oprócz dźwięków owadów i wokali Kacpra oraz Bogdana, ma pełne, wręcz majestatyczne brzmienie i energię.

Tekst opowiada o niezwykle aktualnym i niełatwym dzisiaj dylemacie: czy poświęcać swoje życie pracy, której się nie lubi? Czy wierzyć w proste recepty i obietnice polityków, czy też innych pseudo autorytetów? Czy raczej iść swoją drogą? Utwór nawołuje do rewolucji, a gdzieś w tle wyłania się inny, również bardzo ważny temat – podejścia do zwierząt i środowiska.

Na podstawie pomysłu Kondrackich do utworu powstał teledysk, do udziału w którym udało im się namówić wspaniałych gości: Agnieszkę Grochowską, która…tańczy oraz Dawida Podsiadło, który stoi w kolejce.

Album „Życie Roju” Bogdana i Kacpra Kondrackich zdecydowanie wykracza poza ramy płyty z muzyką. Trudno jednoznacznie stwierdzić, czym jest. Płyta, projekt, performance? Każde z tych określeń wydaje się adekwatne, a jednak niewystarczające. Album ukaże się 22 stycznia 2021.

 

Dodaj komentarz