“Rycerz Maryi”, czyli najnowszy singiel i teledysk Macieja Maleńczuka

Utwór “Rycerz Maryi” pochodzi z albumu “Klauzula Sumienia” Macieja Maleńczuka, który ukazał się 2 października 2020 roku.

„Klauzula sumienia” jest gęsta od sensów, wciągających historii i błyskotliwych aforyzmów. To jego najlepsza płyta od lat, może najlepsza w tym stuleciu. Muzycznie spójna, tekstowo aktualna i bezkompromisowa, czasem wręcz brutalna. Na celowniku: polityka, religia, obyczaje. Polska na celowniku”.

Niektórych artystów można opisać krótko i w kilku zdaniach. Maciej Maleńczuk zdecydowanie do nich nie należy, a szybki opis jego pracy artystycznej jest absolutnie niemożliwy. Z pewnością można powiedzieć, że to jeden z najważniejszych, najbardziej charyzmatycznych, a przy tym kontrowersyjnych artystów ostatnich czterech dekad. Pieśniarz obdarzony świetnym głosem i darem pisania tekstów pełnych ciekawych obserwacji – nie zawsze miłych.

W październiku 2018 ukazała się druga po „Jazz For Idiots” jazzowa płyta Maleńczuka – „The Ant”.  Miłość do tego gatunku oraz lata ćwiczeń na saksofonie zaowocowały zdecydowanie ostrzejszym i mocniejszym w brzmieniu albumem.

Teraz artysta powrócił z zupełnie innym projektem.

“Klauzula sumienia” nakazuje “milczeć” a tracklista mówi sama za siebie.

 

Tracklista:

1. Klauzula sumienia
2. Zdzira jak ty
3. Szabada
4. Policjant
5. Rycerz Maryi
6. Bajaga (jak to tak)
7. Bum szaka laka
8. Hamulcowy
9. Baby
10. Obrońca życia
11. Artysta – faszysta
12. Wojna

 

Leave a Reply