Joanna Chudyba i kolejny premierowy utwór. Posłuchaj “Sleep Paralysis”

“Sleep Paralysis” to już trzecia premierowa propozycja Joanny Chudyby, w której gościnnie pojawili się Karol Gołuch (gitara) i Kuba Banaszek (klawisze).

Joanna Chudyba to urodzona w Krakowie instrumentalistka i kompozytorka. Absolwentka Instrumentalistki Jazzowej na Akademii Muzycznej w Katowicach. Współpracowała z wieloma muzykami, w różnych, odmiennych stylistycznie konfiguracjach instrumentalnych, grając koncerty, czy uczestnicząc w sesjach nagraniowych. Na stałe związana z zespołami Organic Noises i Ankh.

Joanna Chudyba w trzech premierowych utworach przedstawiła własną wizję, opierając ją na świadomym wykorzystaniu czasem skrajnie różnych elementów muzycznych. Jej ostatnia propozycja “Sleep Paralysis” to potężna ekspresja, wywołująca należyte poruszenie.

fot. materiały prasowe

To przykład nieograniczonej wolności twórczej, ale też niemałego kunsztu artystycznego. Z jednej strony mamy do czynienia z niebywałym zaangażowaniem, a z drugiej ze swobodą, wręcz lekkością, jakby te dźwięki były zapisane gdzieś w powietrzu. Świadomość z jaką powstała ta kompozycja nie zabrał mu rozmachu, a może nawet pierwiastka improwizacji. Na pierwszy plan wysuwa się oczywiście brzmienie skrzypiec, ale nie zostały one zaprezentowane w klasyczny sposób. Poza tym obecność Joanny nie zabrała miejsca innym muzykom, wyraźnie zakreślającym kształt tej kompozycji. Zwraca uwagę sprawna, momentami jazgotliwa gitara i punktualnie dołączona perkusja. “Sleep Paralysis” to organiczne uderzenie mieszczące się gdzieś pomiędzy jazzową wieloznacznością, a rockowo-alternatywnym stężeniem dźwięków.

*****

Kompozycje, zrealizowane w ramach stypendium MKDiN “Kultura w Sieci” są oparte na koncepcji fuzji różnych stylistyk muzycznych. Etniczne instrumenty, progresywne aranżacje, nieregularne metra, brzmienia syntezatorów, improwizowane sola oraz mocna, inspirowana wręcz metalowymi podziałami rytmicznymi perkusja to główne elementy składowe stworzonych utworów. Wspólnym mianownikiem, spajającym całość są swoboda interpretacji rytmiczno-harmonicznej oraz organiczne, okrągłe brzmienie, charakterystyczne dla muzyki jazzowej. Wszystkie utwory oraz wideoklipy projektu “ConstantGain” zostały zrealizowane w duchu idei home recodingu, w domowym studio autorki.

Joanna Chudyba – violin
Karol Gołuch – guitar
Kuba Banaszek – piano, synth
Marcin Chatys –  bass, moog
Janek Rusin – drums

 

fot. materiały prasowe

 

Leave a Reply