25 – lecie albumu “Kalejdoskop” zespołu Big Day

“Kalejdoskop” zespołu Big Day to jedna z ważniejszych pozycji w polskiej muzyce rockowej lat 90. Grupa odnosiła wtedy duże sukcesy, czego dowodem było zdobycie złotej płyty za sprzedaż ponad 100 tysięcy egzemplarzy tego albumu.

Największym przebojem pochodzącym z tego krążka był utwór “Przestrzeń”. Rozgłośnie radiowe, wtedy mniej zachowawcze i nienastawione jedynie na reklamy, nie bały się grać piosenek popularnego wtedy zespołu. Dziś w największych rozgłośniach radiowych można usłyszeć jedynie letni przebój “W dzień gorącego lata”, ale ten pochodził z albumu “Illuminacja” z 1997 roku (ostatni wydany dla Izabelin Studio, dziś Universal Music Polska).

Pierwszymi utworami, które powstały z myślą o “Kalejdoskopie” była wspomniana już “Przestrzeń” i “C-4”.

 

“Kalejdoskop” to drugi album zespołu. Premiera miała miejsce w lutym 1995 roku. Płyta CD podobnie jak poprzedni album została rozszerzona w stosunku do wydania “kasetowego” o dwa utwory. Niedługo po premierze nakład sprzedanych nośników przekroczył 100.000 egzemplarzy.

W maju 2016 roku ukazała się zremasterowana reedycja płyty, która pojawiła się również w postaci cyfrowej. Universal Music Polska zdecydował się także na nowo wydać trzy pozostałe albumy, które ukazały się pierwotnie ich nakładem w latach 90. Wszystkie do dziś dostępne są w sklepach internetowych.

 

Big Day od samego początku był bardzo wyrazisty, odróżniał się od całej reszty polskich wykonawców. Zespoły stawiały wtedy na mocną muzykę rockową, nawet grunge, lub też chcieli tworzyć projekty popowe, goniąc w ten sposób wielki świat muzyki.

Oni nigdy nie ścigali się z nikim, zawsze pozostawali sobą, czego najlepszym dowodem jest album “Kalejdoskop”, który choć odróżniał się od debiutu, wciąż był oryginalną mieszanką inspiracji i charakterów Ani Zalewskiej-Ciurapińskiej i Marcina Ciurapińskiego. Chociaż ich muzyka już nie była tak kolorowa i “napowietrzona” jak ta na płycie “W świetle i we mgle”, to wciąż podstawę stanowiła stylistyka oparta na gitarach, ale tych z czasów “flower power”. Nie interesowała ich rockowa burza lat 90.

To sięganie do korzeni stało się jakimś jasnym namaszczeniem kolejnych poczynań artystycznych grupy. Wiele polskich zespołów przechodziło wtedy fascynację grungem, a niektórzy zaczęli zaglądać wtedy w stronę britpopu. Oni kochali muzykę anglosaską, ale tę wychodzącą od Beatlesów. Ewentualnie od Czerwonych Gitar – stąd cover numeru “Gdy kiedyś znów zawołam Cię”. Z drugiej strony byli bardzo charakterni, posiadali melodykę, której nie dało pomylić z kimś innym. Na tej wartości wciąż tworzyli kolejne, nie tak popularne, ale niemniej wartościowe kompozycje. Do dziś pozostali wierni sobie, co zapewne potwierdzą na kolejnej płycie.

“Kalejdoskop” to piękny wycinek muzyki lat 90. Takiej nie do końca świadomej, ale niezwykle popularnej, porywającej za sobą tłumy. Big Day w tamtym czasie potrafił przecież zapełnić kilkutysięczną halę. Wtedy nie wygrywała kalkulacja. Zwyciężała szczerość i duża naturalność, którą zespół zawsze posiadał. Wspomnienia związane z tamtym czasem są tak silne, że stanowią fundament do jakichkolwiek rozważań nad trwałością muzyki, która w ich przypadku wciąż istnieje.

Oni wtedy byli jaśni, pełni dobrej energii i piękni w całej nieświadomości. Później choć bardziej świadomi, nie zgubili swojego kunsztu i przekazu, który towarzyszy Big Day’owi po dzień dzisiejszy.

20 lutego 2020 roku minęło 25 lat od wydania pamiętnego krążka “Kalejdoskop”.

Łukasz Dębowski

 

Możesz między jawą a snem
Możesz być kim zechcesz
Możesz pogodą swych dni
Możesz też być deszczem
Ref: Siła jest w nas
I w nas energia gwiazd
Siła jest w nas
Możesz między dobrem i złem
Możesz sam wybierać
Możesz życiem upijać się
Możesz nie doczekać
Ref: Siła jest w nas…
Możesz między tobą i mną
Możesz mur zbudować
Możesz tonąć całkiem bez sił
Możesz się ratować
Ref: Siła jest w nas…

Tekst piosenki “C-4”

 

 

 1. „Tam” (muz. Big Day, sł. Marcin Ciurapiński) – 5:35
 2. „Lustra” (muz. Big Day, sł. Marcin Ciurapiński) – 3:47
 3. „Bliżej nas” (muz. Big Day, sł. Marcin Ciurapiński) – 3:16
 4. „Gdy kiedyś znów zawołam cię” (muz. Krzysztof Klenczon, sł. Janusz Kondratowicz) – 3:32
 5. „Przestrzeń” (muz. Big Day, sł. Marcin Ciurapiński) – 5:02
 6. „Wszystko” (muz. Big Day, sł. Marcin Ciurapiński) – 3:34
 7. „Bez znaczenia” (muz. Big Day, sł. Marcin Ciurapiński) – 3:51
 8. „Jeden inny sens” (muz. Big Day, sł. Marcin Ciurapiński) – 3:23
 9. „Mózgowiec” (muz. Big Day, sł. Marcin Ciurapiński) – 2:32
 10. „Niezmienny” (muz. Big Day, sł. Marcin Ciurapiński) – 3:27
 11. „C-4” (muz. Big Day, sł. Marcin Ciurapiński) – 2:34
 12. „Myśli wieczoru” (muz. Big Day, sł. Marcin Ciurapiński) – 3:34 (utwór dostępny tylko na płycie CD)
 13. „Złoty ocean” (muz. Big Day, sł. Marcin Ciurapiński) – 4:24 (utwór dostępny tylko na płycie CD)

Big Day w tamtym czasie to:

 • Anna Zalewska-Ciurapińska – śpiew
 • Marcin Ciurapiński – gitara akustyczna, gitara basowa, śpiew
 • Damian Nowak – perkusja
 • Wojciech Olkowski – gitara

 

 

 

Leave a Reply