“Naprawdę”, czyli debiutancka płyta Basi Dratwińskiej

24 lutego 2020 roku odbyła się premiera debiutanckiej płyty “Naprawdę” Basi Dratwińskiej. Album ukazał się w ramach LOTOS Jazz Festival 22 Bielskiej Zadymki Jazzowej, który miał miejsce w klubie Metrum.

Od 25 lutego płyta dostępna jest także na streemingach. (Youtube, Spotify, Tidal).

fot. Maciej Kanik, Dorota Koperska

Basia Dratwińska, to 23-letnia studentka wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w klasie Beaty Bednarz, autorka muzyki i polskich tekstów. Od najmłodszych lat kształci się muzycznie. Już jako małe dziecko uczęszczała do Przedszkola Muzycznego. Kolejne kroki w swojej muzycznej edukacji stawiała w Szkole Muzycznej im. Jana Kiepury I i II stopnia w Sosnowcu, gdzie uczyła się grać na fortepianie oraz trenowała wokal.

Brała udział w niezliczonej ilości warsztatów muzycznych i wokalnych z udziałem najlepszych polskich muzyków, takich jak: Blues nad Bobrem – masterclass Magdy Piskorczyk, Kreatywne Warsztaty Wojtka Pilichowskiego, Warsztaty Muzyczne Jaworki – Muzyczna Owczarnia, Voicingers w Żorach, Warsztaty Jazzowe Puławy, Ogólnopolskie Warsztaty Muzyczne PoluZone w Jaworznie i wielu, wielu innych. W 2019 roku dzięki stypendium uzyskanym od European Blues Union wzięła udział w warsztatach prowadzonych przez Stevie Van Zandt’a oraz koncertowała w ramach Notodden Blues Festival w norweskim Notodden.

We współpracy z zaprzyjaźnionym producentem i pianistą, Nikodemem Sikorskim (również studentem AM w Katowicach), z którym jako „Basia Dratwińska Sextet” zagrali pierwszy wspólny koncert w ramach zeszłorocznej Bielskiej Zadymki Jazzowej, stworzyła autorski materiał na debiutancką płytę. Ich muzyka to miks Popu, Soulu, R&B i Funku, w połączeniu z elektronicznymi brzmieniami, zarówno współczesnymi, jak i vintage’owymi, inspirowanymi latami 70′, 80′. Nie brak w niej jazzowych solówek, rytmicznych partii instrumentów dętych, a to wszystko uzupełniają polskie teksty. Płyta pełna jest jakości muzycznego przekazu i nowatorstwa, które trafia do młodych odbiorców, nie tylko jazzu. Porywa i zachwyca swoją dojrzałością, świetnymi kompozycjami pełnymi jazzowej tradycji, nowoczesności i młodzieńczego entuzjazmu, która przenosi słuchaczy w cudowny świat muzyki.

Okładka: Wiktoria Kaleta, Daniel Kusak

Debiutancki album “NAPRAWDĘ”, poprzedzony wydaniem we wrześniu 2019 roku singla “Mów do mnie” wraz z klipem, miał swoją premierę 24 lutego 2020 roku w bielskim klubie Metrum, w ramach LOTOS Jazz Festival 22 Bielskiej Zadymki Jazzowej. Wszystkie utwory od 25 lutego dostępne są w serwisie internetowym YouTube, ale również na Spotify, Tidal i innych.

“NAPRAWDĘ” to debiutancka płyta Basi Dratwińskiej i producenta Nikodema Sikorskiego. Zawiera 10 utworów z NAPRAWDĘ polskimi tekstami. We wszystkie 10 zostało włożone NAPRAWDĘ dużo energii i serca. NAPRAWDĘ to pierwszy krok, konfrontacja osobowości, masa radości, spontaniczności i ostatecznie NAPRAWDĘ zgrabnie okiełznanego chaosu.

Całość powstała w pół roku. Jest to zasługa całego zespołu w skład którego wchodzą:

Basia Dratwińska – wokal, chórki, teksty, linie melodyczne,
Nikodem Sikorski – produkcja, aranżacja nagrań, miks, instrumenty klawiszowe,
Jakub Byczek – gitara elektryczna,
Mateusz Siry – gitara basowa,
Paweł Stępień – perkusja,
Fabian Klimanek – trąbka,
Robert Wypasek – saksofon,
Max Miszczyk – wokal w utworze ‘’Późno’’.

Przy produkcji płyty moim celem była fuzja na wielu płaszczyznach. Postanowiłem połączyć instrumenty elektroniczne z akustycznymi, popowe konstrukcje utworów z jazzowymi improwizacjami, współczesne trendy z brzmieniami retro. Zadanie nie było łatwe, bo przy dużej ilości kontrastów i rozbudowanych aranżacjach łatwo stracić spójność brzmieniową jednego utworu, a co dopiero całej płyty. Jednakże wydaje mi się, że znaleźliśmy wspólny mianownik, scalający materiał w spójną opowieść. Całej pracy towarzyszyło pozytywne nastawienie i zaangażowanie. ~ Nikodem Sikorski

 

Leave a Reply