“Good Times” zespołu Blitzkrieg i zapowiedź całej płyty

Nasz ocena

Pod koniec 2019 roku do sprzedaży trafiła nowa EP-ka reaktywowanej, łódzkiej grupy Blitzkrieg, zatytułowana „Good Times”. Poznajcie historię zespołu i ich premierowe wydawnictwo, będące zapowiedzią całej płyty.

Blitzkrieg to zespół z kręgu tzw. zimnej fali, tworzący pod wpływem Bauhaus, Swans, wczesnego The Cult. Powstał w 1986 r. w Łodzi. W jego skład wchodzą: Piotr “Dyda” Czyszanowski (wokal, gitara basowa), Tomasz Wojciechowski (gitara) i Tomasz Bryczek (perkusja). Już po pierwszym koncercie muzycy zawiesili działalność tworzonej przez siebie formacji i wespół z wokalistą Bogusławem Michalonkiem utworzyli grupę Cinema.

Jesienią 1987 r. reaktywowali na nowo Blitzkrieg. W roku następnym tercet zakwalifikował się do konkursu festiwalu w Jarocinie, co zostało udokumentowane utworem “Remarque”, który został wydany w 1989 r. na składance “Jarocin ’88”. W tym samym roku trio ponownie wystąpiło na tym festiwalu, jednak już w roli gościa (zespół zaprosił Tomasz Budzyński z Armii, zawiadujący koncertem “Dzień Armii”). Był to zresztą wyjątkowy rok w historii Blitzkrieg – zespół pokazał się jeszcze na katowickich Odjazdach oraz na warszawskiej Zadymie; natomiast jego “Fall Of Jericho” weszło na listę przebojów Rozgłośni Harcerskiej.

W 1991 r. grupa ponownie wystąpiła w Jarocinie. “Fall Of Jericho” oraz “Flexible” – drugi utwór z sesji w studiu w Izabelinie jeszcze w latach 80. – znalazły się na jedynym albumie Blitzkriegu – “Holy War”, nagranym dopiero w 1991 r. w składzie powiększonym o basistę Pawła Bulskiego z Pornografii i klawiszowca Tomasza Tybulczuka. Blitzkrieg zakończył działalność jeszcze w 1991 roku.

Teraz powracają do nas z EPką pt. “Good Times”. Każdy utwór z płyty jest zupełnie inny i nawiązuje do różnych stylów w muzyce rockowej. Najlepiej wypada tytułowa kompozycja. Jest w niej jakaś nostalgia, której poszukuję w muzyce. Kompozycja pochodzi z okresu płyty “Holly War”, jednak wtedy nie znalazła się ona na płycie ze względu na swój zbyt optymistyczny charakter.

Na krążku znajdziemy sześć utworów. Jest to idealna przystawka przed głównym daniem. Panowie dali nam nadzieję na coś więcej. Na mini-albumie, który jest pewnego rodzaju podsumowaniem dotychczasowej działalności i zapowiedzią nowego albumu z premierowymi kompozycjami, znalazły się kompozycje ważne dla historii całego zespołu. “Good Times” wytycza zarazem pod względem brzmieniowym nowy kierunek i staje się sygnałem, że Blitzkrieg podąża w dobrym kierunku.

To jednocześnie potwierdzenie, że zespół posiada jeszcze wiele świeżej energii, dzięki której doskonale odnajduje się w dzisiejszej rzeczywistości muzycznej. Polecam każdemu zapoznać się z tą pozycją.

Mateusz Wawrzyszkiewicz

 

Lista utworów:

  1. Elevator
  2. Puszka
  3. Good times
  4. Remarque
  5. King of the Castle
  6. In Cold Blood

 

Jedna odpowiedź do ““Good Times” zespołu Blitzkrieg i zapowiedź całej płyty”

Dodaj komentarz