KRÓL i Jakub Józef Orliński z Paszportami Polityki w kategoriach muzycznych

Paszporty “Polityki” to jedna z najważniejszych nagród kulturalnych w Polsce. Po raz 27. nagrodzono twórców, którzy “nie ulegają modom i środowiskowym naciskom”. W kategorii “Muzyka popularna” zwyciężył król, natomiast w kategorii “Muzyka poważna” nagrodę zdobył Jakub Józef Orliński.

Gala wręczenia Paszportów “Polityki” 2019 odbyła się 14 stycznia 2020 r. o godz. 20.15. w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie. Na otwarciu imprezy wystąpił Dawid Podsiadło, laureat ubiegłorocznej nagrody Paszportów “Polityki” w kategorii Muzyka popularna i  Artur Rojek (razem z grupą Myslovitz odebrał Paszport w 1999 r.).

fot. materiały prasowe

Nagrody kulturalne tygodnika “Polityka” wręczane są od 27 lat. Stoi za nimi idea wspierania młodych polskich talentów, którą najlepiej wyraził Zdzisław Pietrasik, wieloletni redaktor kulturalny “Polityki”. Powtarzał on, że “Młoda kultura jest dobrem, które należy wspierać i promować”.

“Za dar zamykania osobistych emocji w piosenkach o atrakcyjnej, zwięzłej i melodyjnej formie. Za wyobraźnię, wierność autorskiej wizji i umiejętność przekonania do niej słuchaczy” – napisano w uzasadnieniu do wyróżnienia króla.

“Za niepospolitą umiejętność poruszania emocji w interpretacjach muzyki dawnej. Za piękny głos, charyzmę estradową, pracowitość, ambitne kształtowanie repertuaru i pokorę ­wobec muzyki” – uzasadniono decyzję przyznania nagrody Jakubowi Józefowi Orlińskiemu.

Nagrodę w imieniu Jakuba odebrała matka. “Szalenie się cieszę z Józka talentu, ale tak samo się cieszę z tego, że jest dobrym człowiekiem”.

Zwycięzcami w 27. edycji Paszportów Polityki zostali także: Bartosz Bielenia, Weronika Szczawińska, Dominika Słowik, Weronika Gęsicka, Dawid Ciślak.

 

Leave a Reply