“Znikające miasto” – główny koncert Festiwalu Łódź 4 Kultur [FOTORELACJA]

Prezentujemy fotorelację z koncertu “Znikające miasto”, który się odbył 14 września w Teatrze Muzycznym w Łodzi. Na scenie pojawili się Krzysztof ZalewskiMela KotelukMona MurRalph Kamiński, wirtualny Arek Jakubik oraz Leszek Biolik – szef muzyczny przedsięwzięcia i Matylda Damięcka, odpowiedzialna także za warstwę wizualną projektu.

fot. Bartosz Kuśmierski Photography dla Polska Płyta / Polska Muzyka

Ten koncert mógł powstać tylko w Łodzi, bo nie ma drugiego miasta w Polsce, które tak silnie inspiruje mieszkających w nim artystów, a jednocześnie skupia jak w soczewce przemiany społeczne ostatnich dekad – mówi Marcin Tercjak, pomysłodawca koncertu głównego Festiwalu Łódź Czterech Kultur.

Przesłanie koncertu wydaje się jednak znacznie szersze, bo nie dotyka tylko samych przemian społecznych, ale położenia człowieka we współczesnym świecie, którego przyszłość jest niepewna. Żyjemy w rzeczywistości sterowanej przez algorytmy, systemie kierowanym przez komputery, wirtualnej rzeczywistości spychającej człowieka do roli małego trybu w wielkiej maszynie.

Trudno nazwać to wydarzenie jedynie koncertem. Mieliśmy do czynienia ze spektaklem muzycznym, gdzie oprócz świetnych wykonań zaproszonych gości, dostaliśmy też starannie przygotowaną wizualizację. Dobrze rozpisany scenariusz prezentował od początku do końca jakąś opowieść. Właściwie trudno jest wskazać słabsze momenty, jeśli chodzi o interpretacje artystów biorących udział w tym przedsięwzięciu. Od doskonałej pod każdym względem Meli Koteluk (piękne wokalizy w duecie z Krzysztofem Zalewskim), aż po wspomnianego, aktorsko zaangażowanego Zalewskiego, przykuwającego uwagę Ralpha Kamińskiego i jedyną w swoim rodzaju Monę Mur. Dużą odwagą było mierzenie się z repertuarem zespołu Republika przez Matyldę Damięcką, która w tym zderzeniu wypadła także przekonująco.

Oprócz znanych utworów Republiki czy Maanamu usłyszeliśmy mniej popularne kompozycje, ważne także dla Łodzi (z repertuaru m.in. 19 Wiosen, L.Stadt, NOT).

Sięgamy po utwory powstałe w sercach takich miast. Utwory, które opisują miejską rzeczywistość, definiują miejskie współistnienie – podkreśla Leszek Biolik i dodaje – stąd w czasie koncertu usłyszeliśmy między innymi “Most” zespołu L.Stadt i “Miasto” NOTu czy “Ulicę” Aya RL i “Kombinat” Republiki.

To wyjątkowe wydarzenie aż prosi się o jego powtórzenie lub dalszą jego kontynuację.

 

Wszystkie zdjęcia są własnością Bartosza Kuśmierskiego – dla portalu Polska Płyta / Polska Muzyka

Leave a Reply