“Zapraszamy do Trójki” – zestaw dwóch płyt i niebanalny przekrój piosenek

Nasz ocena

Album “Zapraszamy do Trójki” to muzyczna esencja radiowej Trójki. Klimat trójkowy to idealna ścieżka dźwiękowa nie tylko na wiosnę. Poznajcie naszą recenzję tego podwójnego albumu, który ukazał się pod naszym patronatem medialnym.

Recenzja płyty “Zapraszamy do Trójki” (Agencja Muzyczna Polskiego Radia, 2019)

Właściwie już na początku recenzowania płyty “Zapraszamy do Trójki” należy napisać jedno – musisz ją mieć. To nie jest typowa składanka z przebojami, które do znudzenia powielają rozgłośnie radiowe. To coś więcej, bo ukazuje przekrój piosenki niosącej wartość. I jak się okazuje większość utworów, które znalazły się na tym podwójnym albumie to propozycje polskich wykonawców.

 

Nie od dziś wiadomo, że rodzima piosenka ma się znakomicie i takie też pokochali słuchacze radiowej Trójki. Tracklista ułożona została przez Piotra Metza na podstawie listy polskich i zagranicznych utworów, które w ostatnim czasie były najczęściej grane na antenie Trójki. Stąd większość kompozycji pochodzi z tego lub minionego 2018 roku.

Znajdziemy tu kilka unikalnych perełek, które nie znalazły się dotychczas na nośniku fizycznym. A jest nią chociażby nowa, doskonała piosenka Edyty Bartosiewicz pt. “Lovesong”, zapowiadająca nowy krążek wokalistki. Nie zabrakło także miejsca dla utworu “Wszystko, czego dziś chcę” Brodki & A_Gima, który doścignął popularnością oryginał w wykonaniu Izabeli Trojanowskiej.

Tylko na tej płycie znajdziecie najnowszą propozycję Krzysztofa Zalewskiego pt. “Kurier”, promujący film pod tym samym tytułem. Z polskich ciekawostek dostajemy też najnowszy kawałek Smolika // Keva Foxa “On The Quiet” z ich wspólnej EPki, “Z innej bajki” Pokahontaz i jedynie singlowe “Nieme ściany” zespołu Ted Nemeth.

Oprócz tego otrzymujemy standardowe propozycje z najnowszych płyt Dawida Podsiadło, Korteza, Nosowskiej i Meli Koteluk. Dla poszukujących głębszej alternatywy też coś się znajdzie – poetycka Misia Furtak i jej “Nie zaczynaj”, rockowo-jazzowy (w tym przypadku także hip-hopowy) kolektyw Laboratorium z O.S.T.R. (“Laboratorium”), korzenno-bluesowy Sosnowski (“Głową w dół”) i jakże ważny projekt Evorevo, który w ubiegłym roku wydał jedną z ciekawszych polskich płyt (“Dwubiegunowa”).

To tylko namiastka tego, co znalazło się pośród 37 piosenek! W poszukiwaniu ważnych płyt prezentujących przekrój nie tylko polskiej piosenki, ten zestaw jest niedościgniony. Zwraca uwagę na wartościowe zjawiska muzyczne. Piękny zbiór dobry na każdą porę dnia. Sprawdzone – działa.

Łukasz Dębowski

 

CD 1
1. Abradab – Powietrze
2. Edyta Bartosiewicz – Lovesong
3. Brodka & A_Gim – Wszystko, czego dziś chcę
4. Anna Calvi – As a Man
5. Cigarettes After Sex – Neon Moon
6. Dido – Hurricanes
7. Lou Doillon – Burn
8. Evorevo – Dwubiegunowa
9. Misia Furtak – Nie zaczynaj
10. Agata Karczewska – Fool
11. Kayah – Miłość
12. Kortez – Stare drzewa
13. Mela Koteluk – Odprowadź
14. Laboratorium feat. O.S.T.R. – Laboratorium
15. Lao Che – Sen a’la tren
16. Katie Melua – Diamonds Are Forever
17. Mikromusic – Pieśń Panny IV
18. Młynarski-Masecki Jazz Camerata Varsoviensis feat. Szymon Komasa – A ja sobie gram na gramofonie

CD 2
1. Nosowska – Brawa dla Państwa
2. Pablopavo i Ludziki – Karwoski
3. Paula & Karol – Check Me Out
4. Julia Pietrucha – Who Knows
5. Dawid Podsiadło – Nie ma fal
6. Pokahontaz – Z innej bajki
7. Cat Power – What the World Needs Now
8. Radiohead – Ill Wind
9. Smolik // Kev Fox – On the Quiet
10. Sosnowski – Głową w dół
11. Stanisław Soyka – Zależy mi
12. Ted Nemeth – Ściany
13. Tęskno – Mapa
14. Grzegorz Turnau – Bedford School
15. Sharon Van Etten – Comeback Kid
16. Voo Voo – Się poruszam 1
17. Barbara Wrońska – Abstrakcja
18. Krzysztof Zalewski – Kurier
19. Aga Zaryan – Not Here for Long

Jedna odpowiedź do ““Zapraszamy do Trójki” – zestaw dwóch płyt i niebanalny przekrój piosenek”

Leave a Reply