Światowa premiera płyty “Ulotne” Anny Marii Jopek i wydanie winylowe

14 grudnia premierę cyfrową na całym świecie ma album “Ulotne” Anny Marii Jopek. Jednocześnie płyta ukazuje się w wersji winylowej.

Niemal w każdym zakątku globu można pobrać album z iTunes oraz posłuchać go we wszystkich najpopularniejszych serwisach streamingowych.

Prócz tego krążek “Ulotne” otrzymał aż 4* w “DownBeat” – najbardziej prestiżowym magazynie jazzowym. “Wokalistki, dla których angielski nie jest językiem rodzimym, muszą zmierzyć się z wyzwaniem, jakim jest konieczność wyrażenia siebie na tyle, aby przekroczyć barierę językową dla amerykańskiej publiczności. Jednak, podobnie jak celtycka badaczka śpiewu Loreena McKennitt, Jopek posiada zdolność uczynienia tej bariery nieistotną. Znaczenie tych utworów jest jasne, nawet jeśli nie rozumiesz polskiego” – tak napisał James Hale (DownBeat).

Wybrane utwory z płyty tym razem na winylu. Muzyka z płyty “Ulotne”, stworzona w duecie z Branfordem Marsalisem, wymyka się stylistycznej klasyfikacji, szeroko interpretuje motywy słowiańskie w skalach, poetyce i nastroju.

Wśród utworów takich, jak: “W Polu Lipeńka”, “To i hola” czy “W Kadzidlańskim Boru” znajdziemy osobiste tematy Jopek mocno inspirowane ludowymi wątkami albo wręcz z nich wywiedzione. Temat “Pożegnania z Marią”, który muzycy grywali na wspólnych koncertach i nagrali dwa lata temu, wydany dziś, na płycie Ulotne pojawia się ze specjalną dedykacją w hołdzie Tomaszowi Stańko.

Marsalisowi i Jopek partnerowali: autor prawie wszystkich aranżacji Krzysztof Herdzin, Mino Cinelu, Maria Pomianowska, Robert Kubiszyn, Pedro Nazaruk, Marcin Wasilewski i Atom String Quartet. Wydawca AMJ, dystrybucja Musicom

Trackista:

Side A
1. W Kadzidlańskim Boru (tradycyjny/Tadeusz Sygietyński)
2. Niepojęte i Ulotne (Marcin Kydryński)
3. Czekanie (Anna Maria Jopek)

Side B
1. Czułe Miejsce (Anna Maria Jopek/Marcin Kydryński)
2. Niezauważone (Anna Maria Jopek/Marcin Kydryński)
3. Patrz i słuchaj (Anna Maria Jopek/Marcin Kydryński)

fot. Robert Wolański

Leave a Reply