Lato z L.Stadt, czyli Open’er, Męskie Granie, Jarocin i nie tylko

Lato to czas wakacji, słońca, plaży, ale także plenerowych festiwali i koncertów. Tegoroczne zapowiada się wyjątkowo gorące dla łódzkiej formacji L.Stadt, która w ramach swojej letniej trasy zaprezentuje się m.in. przed publicznością Open’era, Festiwalu w Jarocinie i – dwukrotnie – Męskiego Grania.

“Nie mogliśmy marzyć o lepszych wakacjach” – mówi lider zespołu Łukasz Lach.

fot. Albert Pabijanek

“Nasza trasa festiwalowa to ciągłe wyzwania: Open’er, na którym wystąpimy już po raz czwarty, tym razem na naszej ukochanej Tent Stage. Koncert na Festiwalu w Jarocinie będzie dla mnie powrotem na tę scenę po 24 latach, a Męskie Granie to dwa koncerty na dużej scenie” – przyznaje wokalista zespołu.

W lipcu L.Stadt po raz pierwszy wystąpi na Festiwalu w Jarocinie. Ale dla jego lidera, Łukasza Lacha będzie to powrót na tę legendarną scenę. Po raz pierwszy zagrał na niej 24 lata temu w wieku zaledwie… 12 lat.

“Cieszę się, że L.Stadt zaznaczy swoją obecność na Festiwalu w Jarocinie. Dla mnie to miejsce wyjątkowe i ważne, bo to właśnie na dawnym festiwalu w 1994 roku, mając 12 lat, stawiałem pierwsze muzyczne kroki z zespołem Puzzle. To było magiczne przeżycie – zdobyliśmy dwie nagrody, graliśmy dwa koncerty na dużej scenie i poczułem, po raz pierwszy, co to znaczy grać dla kilkudziesięciu tysięcy ludzi. To tu zacząłem żyć swoim marzeniem i robię to do dziś” – mówi Łukasz Lach.

W sierpniu zespół wystąpi na Wędrownym Festiwalu Filharmonii Łódzkiej – Kolory Polski. I będzie to koncert w zupełnie nowej odsłonie – obok chóru, który towarzyszy formacji na ostatnich koncertach, wystąpi także kwartet smyczkowy i sekcja dęta.

“Aranżowanie muzyki na taki skład to zupełnie nowe doświadczenie. Mam nadzieję że spotkamy się tego lata z dużą publicznością, że zyskamy nowych fanów, a koncerty pozostawią coś na dłużej zarówno w nas, jak i w ludziach” – podkreślił Łukasz Lach.

W 2017, po ponad trzyletniej przerwie L.Stadt powrócił z nowym albumem „L.Story”. I po raz kolejny zaskoczył fanów i krytyków muzycznych. Po doświadczeniach z różnymi odmianami alt rocka, zespół sięgnął po nowe dla siebie środki wyrazu – m.in. chór i brzmienia orkiestrowe. To także pierwsza w pełni polskojęzyczna płyta zespołu, a tematyka tekstów Konrada Dworakowskiego zbliżyła ją do Concept Albumu.

W recenzjach pojawiały się opinie, że L.Story to najlepszy i najdojrzalszy – jak dotąd – album łódzkiego zespołu. Obecnie muzycy kończą prace nad nową płytą, której premiera przewidziana jest na koniec 2018 roku.

Letni „rozkład jazdy” L.Stadt:

5 lipca – Gdynia/ Open’er

13 lipca – Lubiąż/ Slot Art. Festival

14 lipca – Jarocin/ Jarocin Festiwal

21 lipca – Mysłowice/ Alter Fest

28 lipca – Wrocław/ Męskie Granie

4 sierpnia – Kraków/ Męskie Granie

12 sierpnia – Sieradz/ Festiwal Kolory Polski

24 sierpnia – Lublin/ Radio Lublin

fot. archiwum (Łukasz Lach – Festiwal w Jorocinie 1994 rok)

 

Leave a Reply