“Zalewski śpiewa Niemena”

Nasz ocena

Po sukcesie płyty “Złoto” dostajemy nowy krążek Krzysztofa Zalewskiego, który otworzył kolejny rozdział w twórczości wokalisty.

Projekt „Zalewski śpiewa Niemena” powstał w ramach motywu “Niemen” tegorocznego festiwalu w Jarocinie w 2017 roku. Wtedy to odbyło się premierowe wykonanie piosenek Czesława Niemena w nowych aranżacjach Jurka Zagórskiego i Krzysztofa Zalewskiego. W chórkach usłyszycie Natalię i Paulinę Przybysz.

 

Recenzja płyty “Zalewski śpiewa Niemena” (Kayax, 2018)

 

Temat może wydawać się oklepany i na pozór łatwy. Nic bardziej mylnego. Czesław Niemen to nieporównywalna osobowość, wielki talent i poeta. Mierzenie się z legendą, nagrywając cały album z jego repertuarem, to sytuacja nieoczywista. Na płycie pt. “Zalewski śpiewa Niemena” Krzysztof Zalewski postawił na prosty przekaz.

Przetwarzając te kompozycje przez własną wrażliwość, pozostawił je bez retuszu. Wydobywając z nich melodię, ubrał je w naturalne brzmienie. Wyrzucając z nich pierwiastek elektronicznego eksperymentu, który Niemen wnosił do niektórych piosenek, podał je bez zbędnego makijażu. Do tego dodając element ekspresyjnej interpretacji był w stanie zbliżyć się do zamysłów artystycznych samego mistrza.

Zalewski ma duszę rock’n’rollowca więc bez nadęcia udało mu się nadać tym piosenkom dzisiejszego wigoru. I w tym wszystkim nie ma elementu kopiowania. Trzeba jeszcze wspomnieć o wyjątkowych, niewspółcześnie zaaranżowanych chórkach. Właściwie to ta płyta mogłaby się nazywać “Zalewski i siostry Przybysz śpiewają Niemena”. Ich soulowe zaśpiewy są ważnym elementem całości. Obecność Natalii i Pauliny Przybysz jest nieoceniona.

Słychać to w “Dziwny jest ten świat”, gdzie bez patetycznego tonu ukazano ciągle przejmujący charakter tej kompozycji. Bardziej surowo prezentuje się, jakże oszczędnie osadzony w gitarowym brzmieniu “Status mojego ja” (i znów te chórki!). “Kwiaty ojczyste” wyglądają jeszcze inaczej niż na płycie “Prąd” Natalii Przybysz, a utwór “Począwszy od Kaina” jest równie sugestywny, co zaśpiewany wspólnie z Natalią Niemen na jej płycie pt. “Niemen mniej znany”.

Cieszy fakt, że Zalewski nie siłuje się z tym repertuarem i sprawia, że piosenki nieżyjącego artysty w dzisiejszej rzeczywistości są ciągle bardzo interesujące. W tym wypadku zasłużył na te interpretacje nie tylko Niemen, ale także sam Zalewski.

Po zaprzyjaźnieniu się z tą płytą, słucha się się jej wybornie. Dla takich chwil warto kontynuować Festiwal w Jarocinie, gdzie po raz pierwszy Krzysztof zaprezentował te piosenki. Dobre miejsce i czas, bo to zdecydowanie format koncertowy.

Łukasz Dębowski

2 odpowiedzi na ““Zalewski śpiewa Niemena””

Leave a Reply