Fair Play Quartet – “Jackson on Strings”

Nasz ocena

Dzisiejsza propozycja muzyczna być może niezupełnie mieści się w założeniach naszego portalu, bo mamy do czynienia z repertuarem… Michaela Jacksona. Jednak kwartet smyczkowy Fair Play Quartet to zdecydowanie polski zespół. Niedawno ukazała się ich płyta “Jackson on Strings”, której dokładniej się przyglądamy. Więcej w recenzji.

Recenzja płyty “Jackson on Strings” – Fair Play Quartet (wydanie własne, 2017)

Propozycja „Jackson on Strings” kwartetu smyczkowego Fair Play Quartet jest niezwykle zaskakująca. Głównie ze względu na repertuar. Piosenki Michaela Jacksona wydają się twórczością, której nikt nie powinien dotykać, bo nie da się z niej zrobić nic lepszego. Chyba, że weźmiemy pod uwagę reinterpretację jego utworów i pokazanie ich w zupełnie nowym świetle.

Po klasykę muzyki pop sięgają nie tylko wykonawcy bliscy temu gatunkowi. Kilka razy zdarzyły się jednak tylko blade kopie, nieoddające ducha tej twórczości. Co innego, kiedy swoich sił próbują artyści jazzowi. Tu najlepszym przykładem będzie Monika Borzym, która nagrała zupełnie inaczej piosenki Joni Mitchell, czy też wykonywała na koncertach utwory Rihanny i Britney Spears.

Jeszcze inaczej może być w wykonaniu nieco bardziej klasycznym, które prezentuje nam kwartet smyczkowy Fair Play Quartet. Mierzenie się z twórczością Jacksona, to jednak ciągle zadanie karkołomne. Wydawać by się mogło wręcz niemożliwe, a mimo to rzucenie innego światła na te kompozycje okazuje się bardzo ciekawe.

Najważniejsze w tych interpretacjach wydaje się wydobycie podobnej energii i niezwykle zręczne poczucie rytmu. Udało się uzyskać także żywiołowość, dzięki czemu ciągle czuć w tych piosenkach siłę przebicia. Przekładanie klasycznego brzmienia na język recenzji charakterystycznej dla muzyki rozrywkowej nie wydaje się do końca przekonujące, stąd samo opisywanie ich twórczego podejścia jest niełatwe.

Tak, czy inaczej intuicyjny odbiór tej muzyki rozpisanej na skrzypce, altówkę i wiolonczelę jest pozytywny. I chyba to w tej płycie jest najważniejsze. Nie nudzą w punkt wycelowane dźwiękami „Bad” i „Black or White”. Faktem jest jeszcze jedna sytuacja na tym krążku. Nie dostaliśmy interpretacji nadmiernie patetycznych, które mogłyby łatwo wpaść w rutyniarski ton.

Poprzez obranie zupełnie innej drogi muzycznej mamy nową jakość, która nie jest oparta na ściganiu się z popowym pierwowzorem, ale wydobyciu z nich zupełnie innej wrażliwości. I to się udało. Płyty „Jackson on Strings” słucha się bardzo dobrze. Przyzwoita propozycja dla wielbicieli twórczości Michaela Jacksona, ale także klasycznego postawienia dźwięków. Niemożliwe staje się czasem możliwym.

Łukasz Dębowski

Track lista:
Thriller
Black or white
Give in to me
Rock with you
Man in the mirror
Love never felt so good
Smooth criminal
Human nature
Bad
Billie Jean

Artyści:
Paulina Mastyło-Fałkiewicz – pierwsze skrzypce
Justyna Milkiewicz – drugie skrzypce
Agnieszka Zagroba-Klahs – altówka
Jan Stokłosa – wiolonczela, aranżacje utworów

Dodatkowe aranżacje:
Zuzanna Falkowska
Tomasz Filipczak
Arturo Hernandez

Realizacja nagrań, miks, mastering:
Tomasz Budkiewicz
Zarejestrowano 1-3.08.2017 w studio RecPublica
Mix, mastering – Studio Kamienica (listopad 2017)
Produkcja: Jan Stokłosa

Leave a Reply