Premiera płyty Krajewski / Osiecka – “Strofki”

Właśnie dziś swoją premierę ma wyjątkowy, podwójny album pt. “Strofki” Krajewskiego / Osieckiej. Druga część tego wyjątkowego wydawnictwa ukaże się jesienią tego roku.

 

Seweryn Krajewski latami współpracował z Agnieszką Osiecką, aż do jej śmierci w 1997 roku. Stworzyli razem dziesiątki piosenek, z których wiele było przebojami np. “Niech żyje bal” Maryli Rodowicz, czy “Uciekaj moje serce”, którą Krajewski sam wykonał w pierwowzorze, a po latach można było usłyszeć interpretacji tego utworu przez Katarzynę Nosowską, Raz Dwa Trzy i Stanisława Soyki.

 

 

Zabiegałem o tę znajomość, bo od dłuższego czasu czułem, że powinniśmy wspólnie tworzyć piosenki. Maryla pomogła – przyznaje dziś Krajewski. – Agnieszka się wyróżniała. Jej teksty były bardzo “piosenkowe”, okraszone prawdziwą, ale zarazem przystępną poezją. Mało kto to potrafił. Jej teksty były wyjątkowe. Miała swój styl, a jest to niezwykle rzadkie. Osiecką się rozpoznaje, jak w muzyce rozpoznaje się Mozarta czy Chopina. To jest cud, który przytrafia się niewielu artystom, ale ona to miała. Marzyłem o tym, żeby układać muzykę do takich tekstów i to marzenie się spełniło.

Na początku lat 80. oboje zostali zaproszeni do współpracy z programem telewizyjnym pt. „Z pamiętnika szalonej gospodyni”. Osiecka pisała poetyckie odpowiedzi na listy od telewidzów, Krajewski układał do nich muzykę. Kiedy program zszedł z anteny, jego autorka, pani Krystyna Zielińska, zaczęła nalegać na wydanie tych piosenek na płycie – wspomina muzyk. – Najpierw wyszła jedna płyta, później postanowiłem to pociągnąć i na drugiej części “Strofek”, zatytułowanej “Części zamienne”, ukazały się piosenki z innymi tekstami. Również autorstwa Agnieszki, ale już nie z programu.

Dzisiaj „Strofki” ukazują się w komplecie: przejrzane, uporządkowane i uzupełnione. I trzeba z nich czerpać.

 

1CD:
1. A jeśli
2. Co każdy chłopiec wiedzieć powinien
3. Kiedy mnie już nie będzie
4. Nie, niełatwo
5. Menażeria
6. Długie te nasze jesienie
7. Jakżeś niestała
8. Ta nadzieja
9. Pod niebami
10. Śpiewka o kamykach
11. Śpiewka o pękniętym sercu
12. Śpiewka o śmierci
13. Polskie życie 2
14. Wesele Marii
15. Kochać za młodu
16. Buty dwa
17. Bratni cień

2CD:
1. Części zamienne
2. Nie lubię niedziel
3. Zielona lipka
4. Zabierz mnie stąd
5. Noc św. Łucji
6. Diabły w deszczu
7. No jakże będzie tam
8. Luna srebrnooka
9. Polskie życie
10. Nie uciekaj do mamy
11. Tam gdzie kochają nas
12. Klucz do szczęścia

Jedna odpowiedź do “Premiera płyty Krajewski / Osiecka – “Strofki””

  1. Ok.,nie które piosenki powtarzają się z innych już płyt,na szczęście dużo jest jeszcze nie wydanych na poprzednich płytach,ale warto było by wydać wersje Vinylową,bo jak młodzi artyści takie wydają,to tym bardziej Osiecka i Krajewski na to zasługują..

Leave a Reply