“Inaczej” to trzeci singiel i klip zespołu Dagadana promujący ich nowy album. Jedyny utwór odbiegający od tradycji pieśni życzeniowych. Jest on jednak zapisem czasu.
Muzyka powstała jeszcze przed czasem pandemii. Tekst napisaliśmy z perspektywy rozłąki i nowych wyzwań, które zostały przed nami postawione.
Rok 2020 był wyjątkowy. Czas pandemii dał nam możliwość na chwilę się zatrzymać. Mimo stresów, strachu i bezbronności w nowej rzeczywistości pozwolił dostrzec pozytywy, skupić się na nich i poczuć wdzięczność za dar życia, za każdą chwilę z bliskimi. Nauczył nas widzieć inaczej. Teledysk pokazuje każdego z członków polsko-ukraińskiego zespołu DAGADANA, zarówno jako muzyków, ale i ludzi, w których życiu panuje zarówno harmonia, jak i nieład i trud.
fot. materiały prasowe
W klipie zespół wystąpił wraz ze swoimi rodzinami. Ujęta jest również samotność. W tym wszystkim dostrzegamy blask.
„Tobie” to piąty studyjny album polsko-ukraińskiej grupy DAGADANA. Powstał z potrzeby przebudzenia życzliwości i dzielenia się Dobrem ze Wszystkimi ponad wszelkimi podziałami nie tylko od święta. To album, na którym słychać bogactwo stylistyczne, wynikające z wędrówek po różnych krajach oraz otwartości na łączenia muzycznych światów z szacunkiem dla swoich korzeni. Ludowe melodie, transowość i wielogłos korespondują z jazzowym groovem, improwizacjami, taneczną elektroniką.
W czasach starożytnych, na początku nowego czasu, w Dniach Przejścia (calendae – pierwsze dni miesiąca) obchodzono domy z dobrym słowem, życzeniem, najlepszą intencją. Reliktami tamtego czasu i tamtych zwyczajów są m.in. kolędy noworoczne, życzące, znane pod różnymi nazwami (na Ukrainie jako szczedriwky, na polskim pograniczu wschodnim – jako szczodrówki lub szczodraczki). Album przynosi wybór takich właśnie pieśni – w zaskakująco świeżych reinterpretacjach, zachowujących ducha pierwowzorów – przecież zabytków dawnej kultury tradycyjnej – i przenoszących ich treści w czasy obecne, „aktualizujących” ich wymowę z szacunkiem dla głębokiej, symbolicznej warstwy tekstów.
Współcześnie pojęcie „kolędy” utożsamia się z religijną pieśnią bożonarodzeniową. Płyta zespołu Dagadana przypomina o wcześniejszym znaczeniu tego słowa.
Album oddany do rąk słuchacza w czasach niełatwych ma nieść nadzieję, która jest nieodłącznym elementem życzeń.