Igor Herbut – „Nie pytaj o Polskę” z albumu „95 lat Polskiego Radia”

„Nie pytaj o Polskę” w wykonaniu Igora Herbuta promuje album „95 lat Polskiego Radia”, który ukazał się w grudniu 2020 roku.

W 2020 roku minęło 95 lat od powstania Polskiego Radia. Tak wspaniały jubileusz należało uczcić w wyjątkowy sposób. Nadarzyła się okazja do stworzenia jedynego w swoim rodzaju wydawnictwa, jakim jest podwójny album „95 lat Polskiego Radia”. Co warte jest podkreślenia, swój udział w powstaniu płyty mają słuchacze Polskiego Radia.

fot. Jacek Poremba

 

W lutym 1925 roku w eter poszły słowa: „Halo, tu Polskie Radio, halo, tu próbna stacja nadawcza Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego na fali 385, Warszawa, Polska” oraz zabrzmiały fragmenty Poloneza A-dur Chopina. Nieco ponad rok później, w kwietniu 1926 roku, wyemitowano pierwszą audycję w Polskim Radiu. Słuchacze usłyszeli fragmenty „Popiołów” Stefana Żeromskiego w interpretacji wybitnego aktora Stefana Jaracza oraz muzykę Fryderyka Chopina poprzedzoną wykładem profesora Stanisława Niewiadomskiego.

Od tamtej pory na falach rozgłośni pojawiały się informacje bieżące, słuchowiska, rozmowy, muzyka poważna i nieco mniej poważna. Polskie Radio było ze słuchaczami, zarówno w momentach radości i triumfów, jaki i wtedy, kiedy w Polsce działo się nie najlepiej. Muzyka od samego początku stanowiła integralną część rozgłośni i jest jej istotną częścią aż do dziś. W programach Polskiego Radia pojawiali się najwybitniejsi przedstawiciele bardzo różnej muzyki, co znalazło odbicie na albumie „95 lat Polskiego Radia”. Wiele wspaniałych utworów, w tym także wielkich przebojów, zostało zarejestrowanych w radiowych studiach.

Na dwóch płytach kompaktowych pod wspólnym tytułem „95 lat Polskiego Radia” znalazły się łącznie 32 piosenki. Płyta pierwsza to interpretacje 16 kompozycji, które nagrali: Kuba Badach, Piotr Beczała, Monika Borzym, Piotr Cugowski, Igor Herbut, Sebastian Karpiel-Bułecka, Kayah, Gaba Kulka, Dorota Miśkiewicz, Kasia Moś, Wojciech Myrczek, Renata Przemyk, Natalia Sikora, Mietek Szcześniak, Grzegorz Turnau, Igor Walaszek i Aga Zaryan. Album drugi to zremasterowane wersje evergreenów polskiej muzyki, kompozycji w wykonaniu: Mieczysława Fogga, Maryli Rodowicz, Breakoutu, Budki Suflera, Czesława Niemena, Maanamu, Krzysztofa Zalewskiego, Obywatela GC, Ireny Santor, Reny Rolskiej, Sławy Przybylskiej, Eugeniusza Bodo, Kabaretu Starszych Panów, Ewy Demarczyk, Edyty Bartosiewicz, Zbigniewa Wodeckiego. Artystów wsparli Orkiestra Polskiego Radia oraz Chór Polskiego Radia. Za realizację nagrań, miksy, mastering pierwszego krążka odpowiada Leszek Kamiński. Mastering płyty drugiej to efekt pracy Jacka Gładkowskiego.

 

Leave a Reply