Nowa płyta Zofii Esden zatytułowana „Poza czasem” to opracowanie muzyczne antologii tekstów ziemianina Pana Mariana Ośniałowskiego. Album powstał pod patronatem honorowym Związku Szlachty Polskiej oraz Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego.
Antologia obejmuje teksty zawarte w wydanych przez poetę tomikach poezji oraz inne, dotąd nie publikowane. Większość tekstów zaaranżowanych jest na duet głos/fortepian.
Jeden z najbardziej przejmujących tekstów Pana Mariana „Lipy” otrzymał szerszą aranżację na chór oraz kwartet smyczkowy. Materiał ten jest w swojej przeważającej części improwizowany. Zofia Esden wykorzystuje również looper, instrumenty elektroniczne oraz harfę kryształową, a pianista Bogumił Grala poza fortepianem gra również na hammond.
fot. okładka albumu
Marian Ośniałowski urodził się w dworze w Chocimowie (woj. Świętokrzyskie), jego rodzicami byli Gustaw i Maria z Cichowskich. W czasie II wojny światowej, po przejęciu rodzinnego majątku przez Niemców, Ośniałowski wyjechał do Warszawy gdzie brał udział w Powstaniu Warszawskim. Po II wojnie światowej pracował jako sprzedawca kwiatów, murarz, tragarz, uczył języka francuskiego. Zmarł śmiercią samobójczą w Paryżu.
Jest autorem kliku tomów poezji: „Kontrasty” (1958), „Suita Cygańska” (1959), „Mam na sprzedaż tylko serce” (1976), „Wiersze i proza” (2008). Jego przejmujące teksty są zapisem przeżyć związanych z końcem pewnej epoki, ale też mimo ścisłego osadzenia w kontekście historycznym pozostają nadal poruszająco aktualne, uniwersalne.
Zofia Esden znajduje źródła inspiracji w otaczającej ją przestrzeni dźwiękowej. Lubi eksperymentować głosem dlatego też najlepiej odnajduje się w obszarach free jazzu oraz współczesnej muzyki improwizowanej . Fascynuje ją wykorzystywanie głosu ludzkiego jako instrumentu który może spełniać różne funkcje. Wraz z Marcinem Dymiterem aka. Emiterem tworzyła zespół voice_electronic duo. Owocem tej współpracy były dwie płyty „VED” (2008) i „SON” (2010). Współpracowała z wieloma polskimi i zagranicznymi artystami m.in.: Mordy, Gerard Maimone, Gdyńska Orkiestra Improwizowana, Neoquartet, Tomasz Gadecki. W 2023 roku wydała debiutancką solową płytę „Accidental Sampling” oraz płytę z kolędami w duecie z Bogumiłem Gralą „Całkiem Inne”.
Bogumił Grala jest samoukiem. W grze na fortepianie najbardziej fascynuje go podejście sonorystyczne. Wykorzystywanie fortepianu do tworzenia przestrzeni dźwiękowych, oplatających się dźwiękami otoczenia oraz wolną improwizacją. Współpracuje z wieloma zespołami jako muzyk sesyjny. Jeden utwór – zapowiedź Antologii‚ „Na drodze do wieczności” został wydany na płycie Zofii – „Esden Accidental Sampling” (2023).