Poruszająca opowieść muzyczna. OUDEZIEL prezentuje nowy singiel “True North” [RECENZJA]

“True North” to nowy, hipnotyzujący singiel gdańskiego zespołu OUDEZIEL, który ukazał się 5 lipca. Grupa porusza się w klimatach ambient i prog post rock.

Szkoda, że muzyka instrumentalna w Polsce nie ma zbyt szerokiego odbioru, bo są wykonawcy, którzy w tej kwestii mają wiele do zaproponowania. Do nich należy zespół OUDEZIEL, wcześniej debiutujący całkiem udanym mini albumem zatytułowanym po prostu “OUDEZIEL EP“. Grupa wciąż eksploruje szerokie przestrzenie związane z ambientem i muzyką gitarową, gdzie budowanie głębokiego klimatu staje się istotą ich twórczości. Przynajmniej taki jest mocno nostalgiczny wydźwięk nowego singla “True North“, który Artur Wolski (kompozytor, gitarzysta i klawiszowiec) oraz Jarosław Bielawski (perkusja) zaprezentowali kilka dni temu.

fot. okładka singla

To właściwie muzyczna opowieść osnuta ładnymi dźwiękami, układającymi się w artystyczny pejzaż dźwiękowy. Jeśli dodamy do tego, że historia łączy się z “podróżą po północnej Europie”, to wyjawi nam się obraz czegoś jeszcze bardziej ujmującego.

Na uwagę zasługuje motyw gitarowy, który chwilami przypomina melodię znaną z utworu “U stóp szklanych gór” Bajmu, ale należy to uznać za zupełnie przypadkowe (subiektywne) skojarzenie. Trzeba natomiast zwrócić uwagę na przenikanie się poszczególnych instrumentów, które pojawiają się swobodnie, tworząc subtelną harmonię, kształtującą wymiar tej propozycji. Bardzo zawodowo. Oczywiście wyczuwalny jest lekki brud, mający w takich produkcjach swoje uzasadnienie, bo w końcu jest to kompozycja mieszcząca się prog rockowej stylistyce. Nie to jednak jest najważniejsze. W tym przypadku liczy się umiejętność budowania – wspomnianego wcześniej – nastroju, co zespołowi faktycznie wychodzi znakomicie i to jakby bez większego wysiłku.

Singiel “True North” jest naturalnie wyzwoloną energią, która od początku układa się w skonkretyzowany motyw muzyczny. Warto więc pozwolić sobie na złapanie oddechu przy tej kompozycji i bez wątpienia trzeba przyglądać się dalszym poczynaniom OUDEZIEL, bo grupa już teraz coś sobą reprezentuje.

[rec. Łukasz Dębowski]

*****

True North” to opowieść o podróży po północnej Europie. Utwór został nagrany w studiu nad Morzem Bałtyckim. To spokojny instrumentalny utwór, pozwalający na ucieczkę od gonitwy dnia codziennego.

OUDEZIEL to nowy zespół z pomorza (Gdańsk) założony w 2023 roku, tworzący muzykę określaną jako ambient, prog post rock. Zespół wystąpił jako gość trasy grupy COLLAGE, a 10 maja 2024 roku ukazała się EP OUDEZIEL, z której materiał zagościł w wielu krajowych i zagranicznych stacjach radiowych (Radio357, Radio Nowy Świat, Trójka, Progzilla, itd.)

Muzyka zespołu została doceniona przez najważniejsze światowe wydawnictwa, z brytyjskim Prog włączenie.

*****

W skład zespołu wchodzą:

Artur Wolski – autor muzyki, gitarzysta i klawiszowiec oraz Jarosław Bielawski – perkusja. Na koncertach zespół wspierają zaproszeni dodatkowi muzycy.

Bandcamp zespołu: https://oudeziel.bandcamp.com/album/oudeziel-ep

 

fot. materiały prasowe

Leave a Reply