Polskie Evergreeny, czyli wyjątkowy koncert w ramach Ladies’ Jazz Festival

“Polskie Evergreeny” to koncert z ważnymi pieśniami według Moniki Borzym, Doroty Miśkiewicz, Anny Serafińskiej i Agi Zaryan. Paniom towarzyszyć będzie Grzegorz Turnau.. Wydarzenie odbędzie się w ramach festiwalu Ladies’ Jazz 19 lipca w Teatrze Muzycznym w Gdyni.

fot. materiały prasowe

Muzyka towarzyszy nam przez całe życie. Słuchamy jej w domu, w pracy, w samochodzie, mamy w telefonach i komputerach. Początkowo poznawaliśmy to, co lubili nasi rodzice, dziadkowie, potem autorytetami było starsze rodzeństwo, konkretni prezenterzy radiowi, dJ-je, koledzy ze szkolnej ławki. Jest z nami w chwilach radości i wzruszeń. Jest także w sytuacjach ciężkich, smutnych, ostatecznych. Coraz częściej jest też bez naszej zgody w przestrzeni publicznej, windach, a nawet toaletach miejskich czy restauracyjnych. Ta istotna przynosi nam niezwykłe emocje, niesie ważkie treści. Amerykanie od dawna mają swoją tzw. American Songs Book – zbiór świetnych piosenek i utworów na każdą okazję, opisujących, podkreślających bądź ujarzmiających każdą niemal sytuację, która może nas spotkać. Czemu u nas nie miałoby stać się podobnie?

Tak właśnie przebiegała praca nad projektem Polskie Evergreeny, Piotr Łyszkiewicz zaproponował fantastycznym polskim artystkom wybór tych najlepszych, ulubionych lub też niezwykle ważnych pieśni. Potem trzeba było dokonać wyboru tak, by w trochę dłuższym niż godzinnym programie nie znalazło się zbyt dużo utworów tego samego kompozytora czy wierszy tej samej tekściarki, stworzyć oryginalne aranże, przedyskutować, kto woli te a nie inne utwory najbardziej i ma najlepszy pomysł na ich interpretację, rozmawiać, próbować, rozmawiać i już można ogłosić.

Piosenki takie jak Okularnicy, Zielono mi, Na moście w Avignon, Serduszko w rytmie Cha-Cha  i wiele innych, znanych, lubianych i szanowanych, wiecznie żywych w polskiej kulturze 19 lipca w Teatrze Muzycznym w Gdyni zaprezentują Państwu wspaniałe damy polskiego jazzu i piosenki: Monika Borzym, Dorota Miśkiewicz, Anna Serafińska i Aga Zaryan. Towarzyszyć im będzie Grzegorz Turnau oraz muzyczny reżyser i aranżer spektaklu Artur Jurek ze swoim zespołem.

Najlepsze miejsce i czas, by Polskie Evergreeny, znalazły się na XX Ladies’ Jazz Festival i rozbrzmiały w Teatrze Muzycznym w Gdyni. A czy będą wśród nich również te najważniejsze dla Pani, Pana, Państwa? Najlepiej sprawdzić 19 lipca 2024 od 20.00!

 

Dwudziesta edycja Ladies’ Jazz Festival! Kto wystąpi?

Leave a Reply