Dwudziesta edycja Ladies’ Jazz Festival! Kto wystąpi?

Już wkrótce odbędzie się dwudziesta edycja Ladies’ Jazz Festival, podczas którego wystąpi wielu polskich artystów. Wśród tegorocznych niespodzianek na wyróżnienie zasługuje koncert “Polskie Evergreeny“, choć dużym wydarzeniem będą także występy, m.in. Kayah, Mikromusic, Urszuli Dudziak oraz Martyny Jakubowicz z Wojciechem Waglewskim.

fot. materiały prasowe

Święto muzyki z bossą, jazzem, piosenką i gwiazdami najwyższej próby odbędzie się w dniach 15-25 lipca 2024 r. Wydarzenia będą miały miejsce w Teatrze Muzycznym, Konsulacie Kultury, Polsat Plus Arenie Gdynia i Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie.

Dwadzieścia lat temu w starym jeszcze, pachnącym poprzednią epoką Teatrze Muzycznym w Gdyni koncertem trójmiejskiego zespołu Łyczacza rozpoczął swoje istnienie Ladies’ Jazz Festival, wyjątkowy hołd dla wielkich artystek i twórczyń.

Od tego czasu festiwal Dam jazzu i dobrej muzyki z trzech dni wydłużył się do dwóch weekendów. Obrósł w dodatkowe trasy koncertowe. Zyskał rzesze wiernych słuchaczek i słuchaczy. Wielu paniom pomógł odczarować słowo „jazz”, pokazując, że w tej muzyce jest miejsce na śpiew, taniec, uśmiech, swobodę i cały wachlarz emocji. Wielu dostarczył niezapomnianych wzruszeń choćby w czasach pandemii, gdy kultura niemal w całości została zamknięta w domach, a Ladies’ Jazz Festival, jako jeden z nielicznych, dał polskiej publiczności nadzieję normalności.

Jakość miejsca, blask gwiazd, szacunek dla publiczności Festiwal gości nie tylko gwiazdy polskie, ale w dużej mierze i międzynarodowe. Gości gwiazdy i z szacunku dla publiczności hołduje koncepcji „sacrum na scenie i komfort dla widowni”, stąd koncerty festiwalowe odbywają się na deskach odnowionego, powiększonego Teatru Muzycznego w Gdyni i Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie, a wydarzenia kameralne zadomowiły się w nowej przestrzeni kulturalnej Gdyni – Konsulacie Kultury, gdzie odbywa się konkurs dla adeptek sztuki estradowej o już wielkim potencjale i umiejętnościach, ale i organizuje niezapomniane perełki koncertowe dla szczęśliwców, którym uda się na nie dostać. A i dla kontrastu, część koncertów ma miejsce w Polsat Plus Arena jak np. takie tuzy muzyki jak The Manhattan Transfer, Dionne Warwick, ZAZ, Melody Gardot, Beth Hart.

Podczas XX edycji Ladies’ Jazz Festival w dniach od 15 do 25 lipca doświadczymy brazylijskiej bossy i portugalskiego fado najwyższej próby, będziemy mogli uczestniczyć w spotkaniu niezwykłych, uznanych na wszystkich scenach świata, obsypanych nagrodami i rekordami sprzedaży swych płyt i koncertów artystów zagranicznych, a także gwiazd rodzimych, bez których nie byłoby naszego rynku muzycznego.

I tak, wejherowskie koncerty w Filharmonii Kaszubskiej rozpoczną pochód gwiazd muzyki z akcentem na jazzujące Damy. 15 lipca Paula Morelenbaum, Jaques Morelenbaum i Fred Martins, czyli brazylijska bossa najszczersza z najszczerszych. Każde z tej trójki grało na najważniejszych scenach tego świata i każde wielokrotnie wzmacniało lub było wzmacniane przez takie gwiazdy jak Stan Getz, Sting, Mariza, Cesaria Evora, Antonio Carlos Jobim i in. A 16 lipca w tej samej sali gwiazda nie rozpieszczająca publiczność swoją nadmierną obecnością, cyzelująca swą twórczość na żywo, uwielbiana, tajemnicza i pożądana przez publiczność – Edyta Bartosiewicz w formule SoloAct!, czyli Ona, gitara i publiczność; nic i nikt więcej pomiędzy nami. Intymność i wyjątkowość najwyższej próby!

Już 16 i 17 lipca w Konsulacie Kultury będzie można uczestniczyć w koncertach finalistek tegorocznej edycji konkursu o Grand Prix Ladies’ Jazz Festival.

18 lipca w Teatrze Muzycznym w Gdyni po jedenastu płytach od swego pierwszego występu na tym festiwalu ponownie wystąpi niezwykły, wyróżniający się inteligencją i subtelnością Mikromusic ze swymi liderami: Natalią Grosiak i Dawidem Korbaczyńskim. Będzie to niezapomniany podwieczorek (start o 17:00) ze znakomitymi słodkościami muzycznymi z całej przeszło dwudziestoletniej historii tego wrocławskiego zespołu.

O 20:00 zaś To i Hola – fantastyczna płyta dwóch najbardziej eksportowych polskich dam jazzu: Urszuli Dudziak i Grażyny Auguścik, zupełnie nowa wersja ich płyty sprzed dwudziestu bez mała lat z absolutnie nowymi aranżami Grzecha Piotrowskiego i wraz z jego zespołem na scenie. Polski folklor, jazzowa swoboda i muzyczny perfekcjonizm wykonania! Teatr Muzyczny godz. 20:00.

19 lipca to znów dwa koncerty w Teatrze Muzycznym w Gdyni. W porze popołudniowej herbaty wielka przyjaciółka festiwalu, goszcząca podczas jego pierwszej edycji w 2005 roku, a potem coraz bardziej światowa, wielka i hołubiona Stacey Kent wraz Jimem Tomlinsonem i ich nową tegoroczną płytą. Wspaniali ludzie, wielcy artyści, cudowny repertuar… (17:00)

A wieczorem (20:00) Polskie Evergreeny – wyjątkowe show i wielkie rodzime przeboje w wykonaniu Doroty Miśkiewicz, Moniki Borzym, Anny Serafińskiej, Agi Zaryan i jedynego rodzynka w tej grupie gwiazdorskich bywalczyń naszego festiwalowu, Grzegorza Turnaua! Na pewno będzie co śpiewać wspólnie z naszymi gośćmi do późnego lipcowego wieczora.

20 lipca będzie dniem pierwszej wizyty w Polsce Julii Fordham, uznawanej za posiadaczkę najbardziej czarownego kontraltu w muzyce popularnej, znanej nam ze swych przebojów solowych, jak i z udziału wraz z Beverly Craven i Judie Tzuke w projekcie Woman to Woman. Najpewniej ten koncert poprowadzi wielki miłośnik talentu artystki, Marek Niedźwiecki.

To o 20.00, a o 17:00 pierwsza na Ladies’ Jazz Festival wizyta artystki reprezentującej magiczną sztukę lizbońskiego fado, wielkiej gwiazdy gatunku, uczennicy samej Marizy – Fabii Rebordao. Wielu Polaków i Polek zakochało się w zaułkach Alfamy, muzycznych piwnicach Lizbony czy Porto, dźwiękach gitar portugalskich i teatralnej acz bardziej swobodnej manierze wykonawczej fado. Dla niektórych może być to pierwsze spotkanie z oryginalnymi pieśniami portowych zaułków znad Tagu wpisanych przez UNESCO na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Dla wszystkich na pewno będzie to wieczór niesamowity i nie zdradzając wiele zaznaczymy: niespodziewany!

W niedzielę 21 lipca już po raz kolejny dwa koncerty w Teatrze Muzycznym: o 17.00 po raz pierwszy na festiwalu Kayah – wielka gwiazda polskiej estrady, artystka, która potrafi roztańczyć publiczność nawet wtedy, gdy śpiewa kolędy i kołysanki, w zupełnie nowej, nieznanej odsłonie, z nowym spojrzeniem na swe największe przeboje i najważniejsze utwory w karierze!

A o 20:00 Take 6 – największy, najważniejszy, najbardziej utytułowany zespół wokalny na świecie i do tego sami 100% panowie – na Ladies’ Jazz Festival tego jeszcze nie było, ale ci, którzy doświadczyli choć jednego koncertu tych panów wiedzą, że ich występy to niesamowite przeżycie pozostawiające ślad na całe życie, a wszyscy wiemy, że Ladies’ Jazz Festival to muzyczny hołd dla Dam – artystek sceny, autorek, kompozytorek, wykonawczyń, instrumentalistek i wokalistek – niechaj więc podczas XX edycji zdarzy się taki wieczór, że nie będą to One zabawiać nas – publiczność, ale najlepsi w swym fachu panowie złożą im muzyczny pokłon i podziękowanie w imieniu nas wszystkich. – Take 6 na festiwalu 21 lipca 20:00.

Po wielkich koncertach i estradowych emocjach na największej eleganckiej scenie koncertowej Gdyni 22 i 23 lipca będą dniami troszkę spokojniejszymi, co nie znaczy, że zabraknie emocji, bo wprost przeciwnie: wielka gwiazda polskiej sceny bluesowej, Pani Martyna Jakubowicz zawładnie Konsulatem Kultury, a gościnnie towarzyszyć Jej będzie nie kto inny, a największy polski miłośnik gitarowych harmonii afrykańskich, lider wyjątkowej grupy muzyków i uczestnik niezwykłych projektów jak Osjan, Świnie, czy I Ching, Wojciech Waglewski! Scena Konsulatu zapewni nie tylko cudowną intymność, ale i wielką ekskluzywność tych koncertów.

24 lipca również w Konsulacie Kultury wieloletnia przyjaciółka Ladies’ Jazz Festival Krystyna Stańko i jej interpretacje bossa novy oraz piosenki z najnowszej płyty Eurodyka, a gościnnie u jej boku Laura Marti.

Zaś 25 lipca wielki, głośny finał – bezapelacyjnie jedna z największych obecnie gwiazd polskiej estrady, zapełniająca największe krajowe hale koncertowe, mająca na swoim koncie 4 płyty długogrające, 10 nagród branżowych, 6 Fryderyków, w tym tegorocznego za najlepszy Album POP, Daria Zawiałow swym koncertem w Polsat Plus Arenie w Gdyni złoży ukłon Damom Jazzu, pokaże, że muzyka jest jedna i że każdy jej miłośnik słucha tylko tej dobrej, da także szansę rodzicom poznać idolkę ich dzieci.

Ladies’ Jazz Festival – miejsce narodzin gwiazd, miejsce ich triumfu, pierwszych wizyt w Polsce, światowych premier nowego repertuaru, prapremierowych wykonań, nietypowych składów, niespotykanych relacji na scenie i między sceną a publicznością, inicjator niesamowitych, niepowtarzalnych zdarzeń godnych pamięci po wsze czasy; powód, by odwiedzić polskie morze i miasto, które ma wiele swym gościom do zaoferowania, po raz dwudziesty, tym razem między 15 a 25 lipca 2024!

 

Jedna odpowiedź do “Dwudziesta edycja Ladies’ Jazz Festival! Kto wystąpi?”

Leave a Reply