Anglojęzyczna poezja. Aleksander Rewiński i Mischa Kozłowski z utworem “I must have wanton poets”

“I must have wanton poets” to pieśń do słów Christophera Marlowe`a, którą wykonał duet – Aleksander Rewiński i Mischa Kozłowski. Muzykę do tego wyjątkowego utworu stworzył Marcin Nierubiec.

“I must have wanton poets” to pierwsza z 6 pieśni skomponowanych przez kompozytora Marcina Nierubca do słów XVI wiecznego angielskiego poety i dramatopisarza Christophera Marlowe`a. Wykonawcami są jeden z najzdolniejszych tenorów młodego pokolenia Aleksander Rewiński, który występował na największych scenach operowych w Polsce i zagranicą, a także pianista Mischa Kozłowski – laureat Fryderyka za album z pieśniami Władysława Żeleńskiego (materiał zarejestrował ze swoim bratem – śpiewakiem Karolem Kozłowskim).

fot. Michał Ignar

Marcin Nierubiec ponownie sięgnął po anglojęzyczna poezję. Wcześniej współpracował z kontratenorem Michałem Sławeckim i orkiestrą AUKSO przy pieśniach do słów Jamesa Joyce`a (“Silently“).

*****

Aleksander Rewiński – jeden z najciekawszych polskich tenorów młodego pokolenia. Ukończył studia wokalne na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina i na Universität Mozarteum w Salzburgu. Występował m.in. w Warszawskiej Operze Kameralnej, Theater an der Wien, Teatro alla Scala, Polskiej Operze Królewskiej, Filharmonii Narodowej, Filharmonii Lubelskiej i na licznych festiwalach muzycznych w Polsce (Szalone Dni Muzyki, Bydgoska Scena Barokowa, Sacrum Profanum, Warszawska Jesień) i Austrii (Osterfestival Tirol, Salzburger Festspiele, Wien Modern). Śpiewa w zespołach muzyki dawnej i współczesnej takich jak La Tempesta, Cappella Warmiensis Restituta, ProModern czy Cantando Admont (Austria). W 2020 był stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zrealizował wtedy projekt online poświęcony Europejskiej pieśni artystycznej.

Mischa Kozłowski – pianista, solista i kameralista, koncertujący dotychczas w Europie oraz m.in. w Japonii, Chinach i Izraelu, doktor sztuki, adiunkt w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Tegoroczny laureat „Fryderyka” – najważniejszej nagrody polskiego przemysłu fonograficznego (album „Władysław Żeleński – komplet pieśni”, wyd. SPMK), w także zdobywca czołowych nagród na wielu konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. Początkowo ukształtowany muzycznie przez Katarzynę Popową-Zydroń w trakcie 9 lat nauki w rodzinnej Gdyni. Następnie studiował w Warszawie u Piotra Palecznego oraz w szwajcarskim Hochschule der Künste Bern u Tomasza Herbuta. Chętnie bierze udział w projektach łączących muzykę z filmem, teatrem, malarstwem i innymi dziedzinami sztuki.

Marcin Nierubiec – kompozytor i autor piosenek. Komponował piosenki dla takich artystów jak Maryla Rodowicz, Krzysztof Krawczyk, Michał Bajor, Doda, Urszula, Izabela Trojanowska, Jerzy Połomski, Gromee, Irena Jarocka, Jacek Wójcicki, Bohdan Łazuka, Mika Urbaniak, Marek Piekarczyk, Kasia Cerekwicka i Krzysztof Kiljański. Tworzy również muzykę instrumentalną (Patrycja Piekutowska, Michał Sławecki, Orkiestra AUKSO, Cuore Piano Trio). Jest autorem muzyki do trzech Pop-Oratoriów: “Wschód Zachodu”, “Tak trzeba” i “Skarby Polskie” na solistów , chór i orkiestrę oraz współautorem musicalu dla dzieci “Zuzanna żyrafa”. W 2010 roku Marcin Mroziński z jego kompozycją Legenda reprezentował Polskę na 55 Konkursie Eurowizji w Oslo. We wrześniu 2021 roku Ania Byrcyn z jego utworem Chowam się wygrała Konkurs Debiutów na 58 Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. W 2021 TVP1 wyemitowała Koncert ku pamięci K.K.Baczyńskiego w 100-lecie urodzin poety z muzyką Nierubca. Wśród wykonawców byli m.in. Halinka Mlynkova, Kasia Moś. Ania Rusowicz, Krzysztof Cugowski, Łukasz Zagrobelny i inni.

W grudniu 2022 roku otrzymał nagrodę “Amadeusza” od Teatru Polskiego Radia za debiut muzyczny. Od dwóch lat prowadzi autorską audycję muzyczną “Porozmawiajmy o piosenkach” w Radiu RDC.

 

fot. Michał Ignar

Leave a Reply