Shakin’ Dudi z nową wersją utworu “Za 10 trzynasta”

“Za 10 trzynasta” zapowiada jubileuszową Epkę “Złota Płyta – Przeboje” Shakin’ Dudiego, która ukaże się 5 października.

“Za 10 trzynasta”, to kolejny po „Terminatorze”, „Zastanów się co robisz”  „Ou,szalalala” i “Oh Ziuta” utwór zapowiadający wydawnictwo.

Krążek ukaże się w limitowanej edycji na płycie winylowej oraz kompaktowej. Trafi również do serwisów z muzyką cyfrową. 

Nagrania, w których uczestniczyli: Irek Dudek (wokal, harmonijka ustna), Darek Dusza (gitara), Tomasz Pala (fortepian), Łukasz Sosna (saksofon), Bartek Stuchlik (kontrabas) oraz Damian Drzymała (perkusja) zarejestrowano w styczniu tego roku w studiu Radia Katowice. 

fot. Piotr Grzesiak

„”Dzisiaj ludzie, najczęściej młodzi, zastanawiają się o co właściwie chodziło z tą godziną 13-tą. W PRL-u, sprzedaż alkoholu była możliwa od tej właśnie godziny. Darek świetnie opisał panującą wówczas rzeczywistość.  Teraz mamy pełną swobodę, więc można upijać się od samego rana (śmiech przyp.red). Do piosenki w latach 80-tych powstał teledysk, niestety taśma gdzieś zaginęła. Wiążą się z nim dość zabawne wspomnienia. Zdjęcia powstawały w jednej z “meliniarskich” dzielnic Gliwic. Poszukując statystów do klipu, pukaliśmy do różnych drzwi. Najczęściej otwierały żony, które kategorycznie zaprzeczały, że ich mąż pije. Więc postanowiliśmy całym zespołem ustawić się w kolejce przed sklepem monopolowym. Nagle, zauważyliśmy, że ulicą idzie dwóch mężczyzn: jeden z kosą, a drugi z nogą w gipsie. Zapytaliśmy ich, czy nie chcieliby wystąpić w klipie. Zgodzili się i dołączyli do nas. Zupełnie przypadkowo, dołączył również pewien pan, który przyszedł do sklepu oddać butelki. Jak to na planie teledysku bywa, często pewne ujęcia są powtarzane. Więc ten pan kilka razy wykładał butelki, następnie je chował, nie do końca rozumiejąc o co chodzi. A gdy zobaczył, biegające po butelkach białe myszki, które jako rekwizyty na plan przyniósł mój kolega, wystraszył się i uciekł. Przy okazji premiery nowej wersji utworu, powstał nowy teledysk, na który złożyły się archiwalne zdjęcia z naszych występów podczas festiwalu Rawa Blues oraz ujęcia ze studia. Chcieliśmy uchwycić i pokazać energię tego utworu, jednocześnie udowadniając że po 40-latach nadal jesteśmy w niezłej formie. – mówi Shakin’ Dudi, czyli Irek Dudek. 

„Każda władza lubi walczyć z problemami, które sama stwarza. Tak było za komuny, która prowadził walkę z alkoholizmem. Tak naprawdę, swoimi poczynaniami sama zachęcała do picia na umór. Beznadzieja, brak perspektyw, bieda i puste półki w sklepach sprzyjały nadmiernemu spożyciu. No to geniusze z PZPR wymyślili, że ograniczą narodowi dostęp do alkoholu i wprowadzili przepis zakazujący sprzedaży wódki przed godziną trzynastą.

Czy zadziałało? Nie bardzo. Powstały dziesiątki melin, w których handlowano pokątnie gorzałą. Rozkwitła nielegalna, domowa produkcja bimbru. A w niektórych nobliwych lokalach można było zaobserwować rozbawionych klientów pochylonych nad filiżankami ze złotym lub przeźroczystym płynem. I nie była to herbata…

Takie było tło tego tekstu. Chwilowo jest nieaktualny, ale widać, że w każdej chwili ta trzynasta może powrócić. Czy to dobry pomysł? Każdy musi sobie odpowiedzieć sam.” – wspomina Darek Dusza

Shakin’ Dudi to artystyczny pseudonim Ireneusza Dudka, propagatora bluesa w Polsce, twórcy i dyrektora festiwalu Rawa Blues.  Irek Dudek – bluesman po trzydziestce, Darek Dusza – lider punk rockowej załogi Śmierć Kliniczna, do tego jeszcze muzycy jazzowi… Czy taka konfiguracja personalna miała prawo wypalić? Album nagrany praktycznie „na setkę”, za jednym podejściem. Efekt? „Złota płyta” – 36 minut, które w połowie lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia wstrząsnęły polską sceną muzyczną. Album okazał się prawdziwą kopalnią przebojów. „Ou, szalalala”, „Zastanów się co robisz”, „To ty słodka”, „Za 10 trzynasta” i oczywiście „Oh Ziuta” to utwory, które w tamtych czasach śpiewano jak kraj długi i szeroki. I które nadal są słuchane przez kolejne pokolenia.

Shakin’ Dudi wypełniał największe sale koncertowe w Polsce, a płyta o tyleż ironicznym, co prowokującym tytule, pokryła się platyną. Doczekała się zresztą udanej kontynuacji w 2008 roku. Co istotne: kawałki ze „Złotej płyty” nie zestarzały się ani trochę, zarówno muzycznie, jak i pod względem przekazu w tekstach. Nawet „Za 10 trzynasta”, po lekkiej kosmetyce godziny w tytule, znów jest na czasie, gdy kolejne miasta zaczęły wprowadzać na swoim terenie nocną prohibicję. 

 

Shakin’ Dudi z nową wersją utworu “Zastanów się co robisz”

Leave a Reply