Kixi prezentuje nowy singiel “Polaris” [RECENZJA]

Niedawno ukazał się nowy singiel Kixi. “Polaris” to prawdziwie hipnotyzujący, utrzymany w popowym charakterze kawałek, który zapowiada mini album artystki zatytułowany “Gwiazda, gwiazdka”.

Polaris” to jedna z ciekawszych propozycji młodej wokalistki występującej jako Kixi, gdzie umiejętnie ukształtowany przekaz, starannie uzupełnia się z muzyczną formą tego singla. Artystka wie o czym chce zaśpiewać, nie posiłkując się banalnymi zwrotami, które mają jedynie w jakiś sposób zapełnić warstwę liryczną. A motywem przewodnim, a właściwie główną treścią tej piosenki jest “obsesyjna pogoń za perfekcją” (tekst należy do Kixi). Warto sprawdzić, bo każdy element tej układanki ma swoje miejsce, nawet mocno wkręcający się w podświadomość, powtarzalny refren jest po coś.

fot. okładka singla

Od strony muzycznej dostaliśmy przyjemnie płynącą melodię, która została wynurzona z szeroko pojętego nurtu związanego z popem i miękką elektroniką. Nie bez znaczenia jest to, że za produkcję, mix i mastering odpowiada Radek Baranowski (muzyk, producent i multiinstrumentalista, założyciel wrocławskiego kolektywu HEADROOM). To on zadbał, żeby propozycja brzmiała świeżo, a jednocześnie nie raziła mainstreamowym blichtrem. Stąd klimat “Polaris” jest raczej specyficzny, może nawet niszowy, choć otwarty na bezpośrednią interakcję ze słuchaczem. Dlatego jakość nowego utworu Kixi jest na wysokim poziomie i być może w szerszym aspekcie pokazuje jej dalszy kierunek muzyczny, którym będzie podążać.

Z jednej strony artystka bawi się muzyką, jednocześnie dbając o jej należytą realizację, a z drugiej wyraźnie akcentuje przekaz, który zdecydowanie dotyka ważnych tematów. W pełnej odsłonie twórczość będącej wciąż na początku drogi artystycznej wokalistki ma istotne znaczenie, nawet jeśli nie jest to muzyka, która miałaby coś zmienić na polskim rynku muzycznym. W tym przypadku po prostu warto robić swoje i tak się właśnie dzieje.

[rec. Łukasz Dębowski]

*****

W zapowiadanym cyklu muzycznym pojawią się wydane już w formie singli utwory Kixi, uzupełnione o całkiem nowy materiał. Usłyszymy m.in. nawiązania do polskiego R&B lat dwutysięcznych, jak i powrót do bardziej dramatycznej i balladowej odsłony artystki.

Polaris” to historia dwóch, zbudowanych na zasadzie kontrastu postaci; zwykłej dziewczyny, która za wszelką cenę chce osiągnąć sukces na wzór swojej idolki oraz tytułowej Polaris, będąca wyłącznie wyidealizowanym produktem show-biznesu. Ten kontrast nawiązuje do znanego dziś zjawiska para-socjalnych relacji z celebrytami, w wyniku których porównujemy się do galerii pięknych ciał i spełnionych marzeń, za którymi stoją nieraz całe grupy specjalistów. Nieznajomość tych mechanizmów prowadzi do przedstawionego w utworze rozczarowania, a więc poczucia, że nie stać nas na akceptację otoczenia i docenienia wśród rówieśników. Cały utwór skupia się właśnie na tym nieosiągalnym pojęciu perfekcji oraz realnych skutkach, jakie niesie za sobą próba jej osiągania.

To swego rodzaju hołd dla małych dziewczynek, które kiedyś wierzyły w to, że zostaną księżniczkami, aktorkami i piosenkarkami, ale dziś zastanawiają się, co z tym marzeniem poszło nie tak…

*****

Muzyka i tekst to autorskie dzieło Kixi, za realizację nagrań, produkcję i mastering odpowiada Radek Baranowski, który pracował przy wszystkich dotychczasowych wydaniach Kixi od czasu premiery singla “Jak Chcesz”.

6 czerwca wraz z premierą utworu nastąpiła również premiera teledysku, przy którym Kixi współpracowała ze znakomitym Dawidem Ho – odpowiedzialnym między innymi za realizację najnowszego teledysku Pauliny Przybysz.

Historia Polaris została przedstawiona w formie sesji zdjęciowej, gdzie pomiędzy rozbłyskami flesza, dostrzec można niewidzialną w ostatecznych zdjęciach pracę makijażystów i stylistów, którzy mają uczynić wizerunek gwiazdy jeszcze bardziej perfekcyjnym. Kixi wciela się też w rolę rozżalonej fanki, która w pozbawionym duszy i charakteru pomieszczeniu będzie odtwarzać ruchy swojej idolki, wyobrażając sobie życie, o którym zawsze marzyła.

Słuchaj singla “Polaris” na platformie SPOTIFY

 

fot. materiały prasowe

Leave a Reply