Tymon Tymański z albumem “Republikacje”. Nowa wersja utworu “Odchodząc”

“Odchodząc” zespołu Republika w nowej wersji? Reinterpretacji podjął się Tymański, tym samym zapowiadając cały album z piosenkami Grzegorza Ciechowskiego.

Czołowy frontman sceny yassowej powraca z zespołem, by dokonać reinterpretacji najciekawszych utworów grupy Republika. W poprzedzającym płytę singlu “Odchodząc” Tymański ujawnia swoje melancholijne oblicze.

Słuchając przetworzonej przez autonomiczną maszynę wrażliwości Tymańskiego wersji, wchodzimy w pustą i nastrojową przestrzeń, w której mocno wybrzmiewają słowa Grzegorza Ciechowskiego, lidera Republiki.

fot. materiały prasowe

Muzyczny testament  zawarty w słowach “Odchodząc” wybrzmiewa na nowo, nie tracąc nic ze swojego pierwotnego charakteru. Zimnofalowy, przepełniony nostalgią i tęsknotą charakter pierwowzoru zyskuje w aranżacji Tymańskiego nowe brzmienie.  Liryka tekstu Ciechowskiego spotyka się z kosmiczną ekstrawagancją Tymańskiego, która tylko pozornie wywołuje dysonans –  w istocie stanowi wspaniałe dopełnienie i podkreślenie nastrojowego charakteru piosenki.

“Odchodząc zabierz mnie” – śpiewa za Ciechowskim Tymański i momentalnie ożywa legenda Republiki, której odrębność muzyczną na scenie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych – przenosi Tymański we współczesność. Tym samym profetyczne słowa Ciechowskiego “W nowym życiu znajdziesz mi miejsce” materializują się otoczone gęstą mgłą dźwięków klawiszySzymona Burnosa, wpadają w transowy rytm bębnów Jacka Prościńskiego i Tomka Kopera, obijają się buddyjską falą wokalu Tymona, wpadają lotem przez wrota nieba i oświecenia gitar Marcina Gałązki – by niczym lżejsze od fotografii, z których zostały przez Tymona wycięte – stworzyć całkiem nowy album znaczeń, gdzie każde z podartych, republikowanych zdjęć, przywraca na nowo swój obraz, dźwięk i czas.

 

Leave a Reply