The Beat Freaks & Ralph Alessi z albumem “Mechanics of Nature”. Posłuchaj singla “Lifeline”

„Lifeline” to nowy singiel, który promuje płytę „Mechanics of Nature”, czyli  trzeci studyjny album The Beat Freaks z udziałem amerykańskiego trębacza Ralpha Alessi.

Autorem klipu do utworu “Lifeline” jest Marta Gębaczka.

fot. Łukasz Turski

Na płycie „Mechanics of Nature” znalazło się 13 utworów, z czego 8 to autorskie kompozycje lidera Michała Starkiewicza, jedna Radka Wośko a reszta jest wynikiem kolektywnej improwizacji.

Inspiracją dla muzyków była natura, jej piękno, złożoność, nieprzewidywalność, skrajność, dźwięki oraz mechanizmy, którą nieustannie ją regulują. Natura przemawia do nas nieustannie, musimy tylko znaleźć chwilę, przystanąć i postarać się ją zrozumieć – muzycy spróbowali uchwycić jej przesłanie i przekazać go swoim dźwiękami. Mimo osiągnięć cywilizacji to Natura wciąż determinuje życie człowieka, a ziemia ostatnio coraz częściej ostrzega byśmy nie posuwali się za daleko. Jest piękna ale potrafi być też zabójcza. Także te skrajności muzycy chcieli przekazać w swojej muzyce.

*****

The Beat Freaks to kwartet jazzowy, założony w Szczecinie przez gitarzystę Michała Starkiewicza w 2014 roku. Muzycy w swoim dorobku mają wiele nagród i osiągnięć indywidualnych, współpracowali i współpracują z całą czołówką muzyków jazzowych i nie tylko. Na swoim koncie mają dwie płyty studyjne „Leon” (2016) (Top Ten 2016 wg dziennikarzy PolishJazzBlogspot) oraz „Stay Calm” (2019). Nagrali również muzykę do filmu „Zamoyski – Rzeźbiarz z kamerą”, która ukazała się cyfrowo. W roku 2018 zespół znalazł się pierwszej dziesiątce „Jazzowych Zespołów Elektrycznych” a także w kategorii „Zespół Jazzowy Nowa Nadzieja” wg czytelników JazzForum. Muzycy koncertowali na najważniejszych scenach jazzowych w Polsce a także za granicą.

Obecnie zespół tworzą: Michał Starkiewicz – gitara, Tomasz Licak – saksofon tenorowy, Flavio Gullotta – kontrabas, Radek Wośko – perkusja.

Ralph Alessi to trębacz/kompozytor, który dzieli swój czas pomiędzy Brooklyn w Nowym Jorku a Berno w Szwajcarii. W ciągu swojej kariery grał i nagrywał z takimi artystami jak Fred Hersch, Steve Coleman, Ravi Coltrane, Jason Moran, Sam Rivers, Tim Berne, Uri Caine i wielu innymi. Obecnie Ralph nagrywa dla wytwórni płytowej ECM. Jako edukator, prowadził zajęcia w Eastman School of Music, NYU oraz University of Nevada-Reno. Jest także założycielem/dyrektorem Szkoły Muzyki Improwizowanej, profesorem wizytującym w Accademia Nazionale del Jazz w Sienie we Włoszech i niedawno dołączył do kadry wykładowej na Wyższej Szkole Sztuki w Bernie (Hochschule der Künste Bern JAZZ).

 

Leave a Reply