Joanna Chaba z ujmującym utworem “Rozmowa dusz” [RECENZJA]

“Rozmowa dusz” to drugi singiel, odznaczającej się wyjątkową barwą głosu – Joanny Chaby. Do utworu powstał teledysk.

Po debiutanckim anglojęzycznym utworze “I Wanna Love Forever“, Joanna Chaba zaprezentowała nowy, równie interesujący singiel. Tym razem wokalistka postawiła na język polski i bardziej radiowy kontekst piosenki “Rozmowa dusz“. Dzięki temu artystka ma szansę być bliżej słuchacza, jego wrażliwości, potrzeby zmierzenia się z czymś emocjonalnym, ale też estetycznie pełnym i wartościowym. Słychać, że to propozycja rezonująca z uczuciowością samej artystki, która ma dosyć skonkretyzowany plan związany z własną twórczością. I choć ten kawałek różni się od pierwszego singla, to łatwo odnaleźć ich części wspólne.

fot. materiały prasowe

Zapewne to zasługa ponownej współpracy Joanny z Grzegorzem Duszakiem (muzyka i aranżacja) oraz Royem Hamiltonem III (produkcja muzyczna). Przy tej okazji warto zwrócić uwagę na rasowe brzmienie poszczególnych instrumentów, które odsuwają ten numer od popowej pospolitości. I choć jego wydźwięk jest lekki, bo posiada pewną swobodę (nieprzesadnie szarżowano w kwestii aranżacji), to wydaje się on bardziej szlachetny. Każdy instrument ma tutaj konkretne miejsce i spełnia swoją rolę, zazębiając się w sposób zawodowy z każdym elementem tej piosenki. Tutaj trzeba wymienić wszystkich muzyków, którzy uczestniczyli w jej nagraniu, czyli Rafał Łępa (piano), wspomniany wcześniej Grzegorz Duszak (gitara), Ernest Strachota (gitara), Jakub Dykiert (gitara basowa) i Marcin Ścierański (perkusja). Przez to propozycja posiada doskonale ukształtowaną wymowę artystyczną, która potrafi asymilować się z naszym odbiorem. Mówiąc prościej, tak urzeczywistnionej kompozycji chce się słuchać i to po wielokroć.

Nad walorami wokalnymi trudno się nie rozwodzić, bo Joanna Chaba włada silnie postawionym głosem. Szeroka skala pozwala jej na charyzmatyczne zaznaczenie swojej obecności, choć wokalistka nie stara się nadmiernie eksponować swojego wokalu – wręcz wyważone odnajdywanie się w poszczególnych fragmentach tego utworu staje się dodatkowym walorem całości. Czy jest on lepszy od debiutanckiej propozycji? Trudno stwierdzić, lepiej pozostawić to indywidualnej ocenie.

Rozmowa dusz” zasługuje na to, żeby dotrzeć do szerokiego grona słuchaczy, szczególnie, że w dzisiejszych czasach coraz rzadziej możemy odnaleźć swego rodzaju czystość kompozycyjną i czytelną piosenkowość. Najprościej rzecz ujmując dostaliśmy dobry utwór. I to bez chowania się za alternatywnymi udziwnieniami. Warto więc czekać na cały album.

[red. Łukasz Dębowski]

*****

Autorami singla “Rozmowa dusz” są – podobnie jak w przypadku pierwszego singla – Joanna Chaba, Grzegorz Duszak i Roy Hamilton III. Nowy utwór zapowiada album “Awakened“.

W teledysku u boku wokalistki ponownie wystąpił niezastąpiony tancerz i choreograf Piotr Jeznach.

Joanna Chaba to wokalistka i songwriterka. Twórczyni oraz właścicielka WokArt Studio. Absolwentka Autorskiej Szkoły Muzyki Rozrywkowej i Jazzu II st. im. Krzysztofa Komedy na wydziale piosenki estradowej, Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie oraz Uniwersytetu Warszawskiego w Instytucie Kultury Polskiej. Laureatka Nagrody Specjalnej na Ogólnopolskim Konkursie Piosenki Jeremiego Przybory “Stacja Kutno” od rodziny Jeremiego Przybory, I Nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym “Piosenka jest dobra na wszystko” , a także I Nagrody na Mazowieckim Konkursie Kabaretowym SDK w Warszawie. W sercu gra mi soul, a moje wielkie inspiracje to Aretha Franklin, Whitney Houston, Queen oraz Michael Jackson.

*****

Słuchaj utworu “Rozmowa dusz” w serwisach cyfrowych:

https://distrokid.com/hyperfollow/joannachaba/rozmowa-dusz

 

Leave a Reply