Blaski prezentują nowy singiel. Posłuchaj utworu “Lepiej” [RECENZJA]

“Lepiej” to nowy singiel małżeńsko-artystycznego duetu BLASKI. Jak informują artyści: “to nasza najnowsza opowieść o nadziei i szklance pełnej do połowy”.

Duet Blaski ma swój muzyczny świat, do którego zapraszają słuchaczy otwartych na osobiste postrzegania tego, co nas otacza. Zespół tylko podpowiada, rzuca poetycko urzeczywistnionymi myślami, ubierając całość w strzępki różnych brzmień, które na końcu tworzą specyfikę ich twórczości. Tak przynajmniej dzieje się w nowym singlu “Lepiej“, zapowiadającym pierwszy album małżeńsko-artystycznego duetu. Tym razem dostaliśmy jednak nieco gorzką opowieść, która została przedstawiona w swobodnym, poluzowanym kompozycyjnie anturażu muzycznym. Dzięki temu piosenkowy charakter całości nie stał ciężki, wręcz zbyt patetyczny.

fot. Paulina Holtz

A wokalistka (także autorka tekstu) Aneta Todorczuk śpiewa m.in.: “Już przestałam być sentymentalna / I za śmiałość nowe punkty zbieram / To nie całkiem twoja wina / Ja cię nawet nie przeklinam / To moment w siebie się ubieram”. Czyż to nie są ładnie opatrzone słowa, gdzie w sposób nieskrępowany wysłana metafora potrafi zwrócić naszą uwagę? Przy okazji jest niebanalnie, treściwie, a co najważniejsze – z sensem.

Od strony muzycznej dostaliśmy powściągliwie wyzwolone dźwięki i nieprzesadnie rozbudowaną aranżację, gdzie na pierwszy plan wysuwa się brzmienie ukulele i odrobina elektronicznych dodatków, mocniej eksplodujących w refrenach (muzyka: Michał Lamża i Aneta Todorczuk). Wszystko trzyma się pewnej konwencji, która staje się charakterystyczna dla twórczości duetu. 

Nie mamy więc wątpliwości, że dostaliśmy atrakcyjny pod wieloma względami utwór. W końcu kryje się za nim przekaz, starannie ukazana forma muzyczna i charyzma samej wokalistki, która unosi tę piosenkę ponad przeciętność. Aż chciałoby się posłuchać więcej, bo odkrywanie tak zaprezentowanych historii, to ogromna przyjemność. Miejmy więc nadzieję, że wkrótce będziemy mogli posłuchać całej płyty BLASKÓW, bo jak się okazuje jest na co czekać.

[rec. Łukasz Dębowski]

*****

BLASKI to duet małżeński i artystyczny. Inspirują się alternatywą, popem, latami 80-tymi, muzyką elektroniczną. Utwory jakie tworzą są wypadkową emocji i wrażliwości dwojga podobnie patrzących na świat ludzi. Duet tworzą Aneta Todorczuk i Michał Lamża.

Lepiej” to czwarty singiel zapowiadający pierwszy album duetu zatytułowany “Rozstaje“.

“Do komponowania piosenki “LEPIEJ” podchodziliśmy kilkakrotnie. Bardzo się baliśmy, że jest w nim dużo goryczy, więc szukaliśmy sposobu, żeby go „odciążyć”. Dopiero po decyzji, że opieramy to na ukulele, a potem „doprawiamy” elektroniką okazało się, że to pracuje. Poszukiwanie odpowiednich elektronicznych barw odnalazło się w przemodelowanym wokalu, który nagrywaliśmy osobno. To był długi i bardzo przyjemny okres poszukiwawczy. Oddajemy w Wasze ręce i uszy nowy singiel „Lepiej”. To nasza najnowsza opowieść o nadziei i szklance pełnej do połowy.”

ANETA TODORCZUK – aktorka, wokalistka, autorka tekstów. Gra, śpiewa, pisze o tym, co czuje. W każdej z tych trzech rzeczy wypowiada się zawsze szczerze.

MICHAŁ  LAMŻA – kompozytor, multiinstrumentalista, producent muzyczny. Autor muzyki do wielu spektakli teatralnych i telewizyjnych. Łatwość gry na wielu instrumentach i swoboda poruszania się w różnych gatunkach czyni z niego oryginalnego twórcę sceny muzycznej.

*****

Słuchaj singla “Lepiej” w serwisach cyfrowych: https://adm.ffm.to/lepiej

 

Jedna odpowiedź do “Blaski prezentują nowy singiel. Posłuchaj utworu “Lepiej” [RECENZJA]”

Leave a Reply