AdriatiQ z coverem włoskiego zespołu Novecento. Posłuchaj singla “Anytime” [RECENZJA]

20 marca w serwisach streamingowych ukazał się nowy singiel artysty występującego jako AdriatiQ. “Anytime” to cover włoskiego kwartetu Novecento, do którego powstał teledysk.

Żeby wykonać tak specyficzny utwór, bezsprzecznie trzeba posiadać znaczące predyspozycje wokalne. Do tego dochodzi wyczucie związane z interpretacją, które oddaje charakter oryginału. Mowa tu o piosence “Antime“, pochodzącej z repertuaru Novecento, czyli włoskiego zespołu założonego przez Pino Nicolosi, Lino Nicolosi, Rossana Nicolosi i Dora Carofiglio w 1984 roku. Ich muzyka składała się z różnych gatunków, takich jak Italo disco, synthpop, pop rock, jazz i funk. A we współczesności wykonał tę propozycję, odznaczający się wyjątkową barwą głosu Adrian Dwornicki, czyli AdriatiQ.

fot. okładka singla

Należy podkreślić, że artysta znalazł na ten numer własny sposób, ale nie zrezygnował z pierwotnych założeń kompozycyjnych i wokalnych. To właśnie budzi ogromny podziw, bo wykonać taki utwór jest nie lada sztuką, tym bardziej, że w oryginale śpiewała ją kobieta. W opanowaniu materii muzycznej pomogła mu doskonale odnajdująca się w klimatycznych, niebanalnie ukształtowanych piosenkach – Zuzanna OS.SO Ossowska (produkcja). To sprawiło, że kawałek zyskał świeżą formę, jednocześnie zachowując pierwotny urok oraz głęboki nastrój, otrzymując przy okazji wartość naddaną w postaci wspomnianego, wyjątkowego wokalu. Czystość interpretacyjna i wyczucie muzyczne, to w tym przypadku ogromna sztuka, które zdecydowanie przemawiają za nową wersją utworu grupy Novecento. Dlatego trudno doszukiwać się niewłaściwych, czy mniej interesujących motywów, które ukształtowały go na nowo.

Jak mówi sam AdriatiQ: “samo powstanie mojej wersji utworu, dedykowane jest w hołdzie zespołowi Novecento”. Należy jednak dodać, że wokalista nie staje się jedynie odtwórcą, bo wniósł w tę piosenkę coś więcej, mocno zacieśniając się z emocjonalną stroną poprzez osobiste wykonanie. I to jest coś, co nie da się stworzyć jedynie przy dobrych możliwościach w studio nagraniowym. To jest magia, która potęguje w piosence silną eskalację uczuć, co w tym przypadku ma ogromne znaczenie. Podsumowując, dostaliśmy bardzo ciekawą propozycję, która miejmy nadzieję, rozbudzi w twórcy dalszą potrzebę nagrywania niebanalnych, choć tym razem autorskich propozycji.

[rec. Łukasz Dębowski]

*****

Nieprzypadkowo moim drugim singlem jest utwór “Anytime”. Jako wykonawca niezliczonej ilości różnego rodzaju coverów, zanim wydałem autorski, debiutancki singiel, mogłem poznać wielu wartościowych artystów, którzy byli dla mnie ogromną garścią inspiracji. Ale nie tylko, bo to w gruncie rzeczy dzięki wielu wykonawcom, który są bliscy mojemu sercu, mogłem zbudować mój głos, jego brzmienie, ale też – co chyba najważniejsze – stworzyć od fundamentów moją wrażliwość muzyczną.

Właśnie takim, budującym moją wrażliwość muzyczną wykonawcą był dla mnie włoski kwartet Novecento, który wywodzi się z kultury dźwięków lat 80, nurtu Italo Disco. Zespół ten w roku 2014 wydał album, którym pokazał jak ogromną ścieżkę rozwoju muzycznego przeszedł, ponieważ mamy na tym albumie szeroką gamę dźwięków muzyki pop. I to właśnie na tym albumie znalazł się utwór “Anytime”, w którym zakochałem się od pierwszego posłuchania, a już wcześniej zakochałem się w barwie głosu wokalistki zespołu Dory Carofiglio (Nicolosi). Już po pierwszym przesłuchaniu utworu “Anytime”, wiedziałem, że kiedyś nagram jego cover, jednak nie jak do tej pory nagrany w zaciszu domowym, a profesjonalny cover. I tak też się stało w 2023 roku, kontynuując moją współpracę ze wspaniałą i wrażliwą muzycznie artystką, Zuzanną Ossowską (OS.SO), rozpoczęliśmy wspólnie prace nad nowym brzmieniem utworu, tak aby odpowiadało ono mojej wrażliwości. Piękne tło muzyczne, które stworzyła w swojej aranżacji Zuzanna Ossowska, doskonale połączyło się z tekstem zespołu Novecento, który jest bardzo głęboki i traktuje o przyjaźni i miłości, i mówi w gruncie rzeczy o tym, że wszystko jest możliwe “KIEDYKOLWIEK CZEGOŚ NAPRAWDĘ CHCEMY”. Samo powstanie mojej wersji utworu, dedykowane jest w hołdzie zespołowi Novecento.

Na singlu znajdą się aż cztery wersje utworu “Anytime”, tj. radio edit, extended mix z piano intro, acoustic version i instrumental version.

Piękne dzięki chciałbym przekazać wszystkim, którzy dołożyli swoją cegiełkę do powstania tego singla, na czele z Zuzanną Ossowską i Dawidem Tieleczkiem z DMB Records, który stworzył aranżację do wersji akustycznej. Chciałbym podziękować także osobom, które pracowały ze mną przy powstawaniu teledysku, są to Piotr Obstoj i Daria Kręcichwost i Dawid Tieleczek. – AdriatiQ

*****

AdriatiQ to Adrian Dwornicki, urodzony w Orwellowskim roku 1984, debiutant na rynku muzycznym, jednak mający muzykę we krwi od wielu lat. Od najmłodszych lat uzdolniony muzycznie (wokalnie). Swój warsztat wokalny budował zupełnie sam w zaciszu domowym, śpiewając utwory swoich ukochanych artystów i idoli, takich jak: Thomas Anders, Kim Wilde, Dieter Bohlen, Celine Dion, Bonnie Tyler i wielu innych. Kochający ponad wszystko, brzmienie lat 80-tych.

Adrian Dwornicki jest człowiekiem kultury w szerokim wymiarze i rozumieniu nie tylko w sferze muzycznej, ale i w sferze historii, organizując liczne wydarzenia w ramach idei Europejskich Dni Dziedzictwa w 2016 roku uzyskał wyróżnienie od Narodowego Instytutu Dziedzictwa za wkład w organizowanie różnego rodzaju wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych w ramach EDD pod szyldem założonego w 2013 roku, Wortalu Otmuchowskie zabytki i osobliwości. Za swoją działalność odznaczony w 2019 roku przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

 

 

Leave a Reply