Małgorzata Ostrowska – “Alchemia” [25-LECIE]

Nasz ocena

W tym roku mija 25 lat od wydania pierwszej solowej płyty Małgorzaty Ostrowskiej pt. “Alchemia”. Z tej okazji wspominamy i recenzujemy ten album.

W 1999 r. ukazał się pierwszy album Małgorzaty Ostrowskiej pt. “Alchemia”, na który artystka miała niebagatelny wpływ. Oprócz tego, że napisała wszystkie teksty, to była także współkompozytorem i producentem niemal wszystkich wokali. Ta płyta jest o tyle ważna, że otwiera bardzo udaną i zauważoną przez szerszą publiczność działalność solową.

Już w roku wydania krążka wokalistka została laureatką Bursztynowego Słowika, honorowej nagrody za całokształt twórczości przyznanej przez Prezydenta Miasta Sopotu podczas Sopot Festival 99. Właśnie wtedy mogliśmy usłyszeć, między innymi piosenki z “Alchemii“.

Kompozycje, które Małgorzata Ostrowska zebrała na ten album pochodzą od wielu znakomitych twórców muzyki, odnoszących w tamtym czasie duże sukcesy także z innymi artystami. Michał Grymuza rozpoczął w tamtym czasie także pierwszą współpracę z Kasią Kowalską (m.in. “Gra rozkoszy” z płyty “5”, rok wydania 2000), a Stanisław Zybowski wciąż był twórcą przebojów Urszuli. Prócz tego znajdziemy tu utwory skomponowane przez Roberta Gawlińskiego, Jerzego Durała, Wojciecha Klicha, Macieja Sobczaka, Marka Kościkiewicza i Jaremiego Sajkowskiego.

Duży rozrzut kompozytorski nie wpłynął na spójność płyty, gdyż nad całością – jako producent – pieczę trzymał wspomniany już Zybowski. Dostaliśmy za to starannie wyselekcjonowane, napisane specjalnie na ten album świetne kompozycje. I każda z nich miała duży potencjał, by zostać przebojem.

Pierwszym zwiastunem tego krążka była porywająca i bardzo świeżo brzmiąca “Lawa“. Piosenka wraz z teledyskiem pokazała nie tylko nowe muzyczne oblicze, ale także inny wizerunek wokalistki. “Alchemia” wydaje się być bardzo świadomym krokiem w artystycznym dorobku Ostrowskiej. Nie rezygnując z rockowej konwencji, udało się stworzyć bardzo melodyjne, porywające piosenki, które zyskały także przychylność rozgłośni radiowych. Nawet bardziej gitarowa kompozycja “Tak jak pierwszy raz“, będąca drugim singlem, stała się rozpoznawalnym motywem tej płyty.

Cisza jak dziś” i “Teraz, kiedy wiem” to kolejne, singlowe odsłony, które także zdobyły zainteresowanie fanów i radia. Niektóre rozgłośnie pokusiły się nawet na granie innych piosenek – “Ciszej, bliżej, czulej” i tytułowa “Alchemia” zaistniały m.in. w Radiu Manhattan w Łodzi (lista przebojów “Na luzie”).

Kilka motywów muzycznych na tym albumie miały faktycznie ciekawą formę i wciąż pokazywały ogromne możliwości wokalne Małgorzaty Ostrowskiej. Wystarczy posłuchać wspomnianej, mieszczącej się na końcu płyty “Alchemii“, by się o tym przekonać. To nie tylko energetycznie zaśpiewana, ale też przebojowo skonstruowana kompozycja. Jej rockowa forma przypominała, że wciąż mamy do czynienia z czymś ważnym artystycznie. Ciekawostką jest, że wydanie na kasecie zawierało jedną piosenkę mniej niż na CD (“Co chcę Ci dać“). Sony Music Poland wdawało wtedy albumy w wersji rozszerzonej, żeby zachęcić do kupowania płyt CD, które wtedy i tak zaczęły niemal całkowicie wypierać kasety.

Ta płyta pokazała wokalistkę w nowym świetle, przyczyniając się do owocnie rozpoczętej działalności solowej, czego efektem był wydany półtora roku później kolejny krążek – “Przed świtem“. Album “Alchemia” to także istotny rozdział w polskiej muzyce rozrywkowej, który do dziś uważany jest za jeden z najważniejszych w całej twórczości Małgorzaty Ostrowskiej.

Łukasz Dębowski

 

Lista utworów:

“Żeby mogło się stać” (muz. M. Grymuza / sł. M. Ostrowska) – 4:06
“Lawa” (muz. M. Sobczak / M. Ostrowska / sł. M. Ostrowska) – 4:35
“Tak jak pierwszy raz” (muz. M. Grymuza / sł. M. Ostrowska) – 3:46
“Miłość jest jak deszcz” (muz. J. Sajkowski / sł. M. Ostrowska) – 3:53
“Cisza jak dziś” (muz. S. Zybowski / sł. M. Ostrowska) – 4:47
“Teraz kiedy wiem” (muz. S. Zybowski / sł. M. Ostrowska) – 4:34
“Dobranoc idę spać” (muz. M. Grymuza / sł. M. Ostrowska) – 3:20
“Plaże” (muz. M. Kościkiewicz / sł. M. Ostrowska) – 5:30
“Ciszej, bliżej, czulej” (muz. R. Gawliński / sł. M. Ostrowska) – 3:27
“Co chcę Ci dać” (muz. J. Durał / sł. M. Ostrowska) – 5:10
“Lipiec ze mną” (muz. W. Klich / sł. M. Ostrowska) – 3:21
“Uwalniam się” (muz. M. Grymuza / M. Ostrowska / sł. M. Ostrowska) – 4:43
“Alchemia” (muz. M. Sobczak / sł. M. Ostrowska) – 3:30

 

 

Małgorzata Ostrowska – wokal
Jarosław Chilkiewicz – gitara
Maciej Gładysz – gitara (1-5,7-11,13)
Wojciech Kowalewski – instrumenty perkusyjne (2,4-8)
Wojciech Kuzyk “Puzon” – gitara basowa (5,6)
Krzysztof Patocki – perkusja
Jacek Piskorz – instrumenty klawiszowe (1,2,4,6,7,8,10,11-13)
Jacek Suchocki – loopy (6,7,9)
Bogdan Wawrzynowicz – gitara basowa (1-4,7-13)
Tytus Wojnowicz – obój (2,4,13)
Stanisław Zybowski – gitara (5,6,8,12)

 

Leave a Reply