Klaudia Kaczyńska z poruszającym utworem “Taka lekka” [RECENZJA]

“Taka lekka” to tytuł debiutanckiego singla Klaudii Kaczyńskiej. Słowa do tej subtelnie zaprezentowanej piosenki napisał Bisz.

Zadziwiająca jest dojrzałość i świadomość artystyczna wokalistki, będącej dopiero na początku solowej działalności. Mowa tu o Klaudii Kaczyńskiej, która zaprezentowała swój debiutancki, jakże poruszający utwór “Taka lekka“. W tym przypadku ogromne znaczenie ma – oprócz interpretacyjnej strony – obudowanie muzyczne całości, sprawiające wrażenie, jakbyśmy mieli do czynienia z czymś nierealnie wyśmienitym. Nie jest to łatwa w swym odbiorze propozycja, bo wymaga od słuchacza większego zaangażowania, ale biorąc pod uwagę koloryt kompozycji, dostaliśmy coś niezwykle interesującego.

fot. materiały prasowe

Wydaje się, że utwór został zarejestrowany na żywo, co potwierdza teledysk. A o muzyczną stronę zadbali doskonali artyści, tj. Mateusz Gawęda (fortepian, instrumenty klawiszowe); Łukasz Belcyr  (gitary); Antoni Olszewski (kontrabas) i Piotr Budniak (perkusja). Wszystko zostało zrealizowane w The Boogie Town Studio w Otwocku, a w nagraniu wzięli udział również chórzyści – Iryna Ilczyszyn i Kacper Andrzejewski. W tym przypadku każdy element odgrywa istotną rolę, bo dopełnia szeroką wizję wokalistki, z łatwością umiejącej odnaleźć się w muzyce około jazzowej, gdzie istotną rolę odgrywa jednocześnie popowa lekkość i soulowa wytrawność. Jeżeli dodamy do tego fakt, że za tekst odpowiada Bisz, to wyjawi nam się obraz czegoś nieoczekiwanego, choć trafiającego ze swym przekazem bezpośrednio we wrażliwość słuchacza.

Piosenka nie ma wyraźnego podziału na zwrotki i refreny, bo jej budowa opiera się na wyszukanych harmoniach, pogłębionych ciekawym frazowaniem wokalnym Klaudii. Wszystko dzieje się jednak w nieprzesadny sposób – wręcz czuć w tym elegancję i łatwość odnajdywania się w dosyć niestandardowym otoczeniu muzycznym. Należy to uznać za faktyczną wartość pięknie podanego utworu.

Komercyjnie bez szans na sukces, ale pod względem artystycznym, to niezwykle istotna propozycja, która smakuje lepiej z każdym kolejnym odsłuchem. W tym przypadku wymiar estetyczny i nieprzypodobywanie się komukolwiek jest siłą, ale także istotą utworu “Taka lekka“. Swoją drogą zadziwiający jest fakt, że Bisz był w stanie napisać tak kobiecy tekst, który idealnie dopasowuje się do uczuciowości artystki (warto wsłuchać się w słowa). Wokalistka pogłębiła jednak całość własnym wykonaniem, co potwierdza chociażby ładnie wpleciona wokaliza. A przecież do tego dochodzi naturalność i autentyzm.

Taka lekka” to propozycja, która zasługuje na szersze dostrzeżenie, choć jej wymiar jest mało oczywisty, a więc nie jest to singiel skierowany do przypadkowego odbiorcy. Za to dla poszukujących głębokich emocji i treści niekonwencjonalnie efektownych, będzie w swym ostatecznym odbiorze czymś wyśmienitym. Jakże udane to rozpoczęcie czegoś ważnego w życiu Klaudii Kaczyńskiej, która zapewne wielokrotnie nas jeszcze zaskoczy. Brawo.

[rec. Łukasz Dębowski]

*****

Singiel “Taka lekka” zapowiada debiutancką twórczość wokalistki Klaudii Kaczyńskiej. Jest to utwór o kobiecie, jej doświadczeniach, decyzjach i przemianach. Nawiązuje do podążania za wewnętrznym głosem, chęci życia w lekkości i przede wszystkim w zgodzie ze sobą. To muzyczna opowieść składająca się z kilku części, która zabierze słuchacza w różne zakątki jego wrażliwości.

Projekt wokalistki łączy szeroko pojęty jazz, pop, soul, elektronikę, czasem world music. Piosenki tworzone przez wokalistkę do tekstów znanego ze swej liryki rapera Jarosława “Bisza” Jaruszewskiego oraz poety Dominika Górnego są historiami przedstawionymi w sposób niebanalny, oddziałujący na wyobraźnię słuchacza. Muzyka, sposób śpiewu i gry pozwalają na odczucie wielu emocji oraz snucie różnych interpretacji.

Zespół tworzą muzycy znani ze sceny jazzowej i rozrywkowej:

Mateusz Gawęda – fortepian, instrumenty klawiszowe; Łukasz Belcyr– gitary; Antoni Olszewski – kontrabas; Piotr Budniak – perkusja;

 

fot. okładka singla

Leave a Reply