Kulisy powstawania albumu “Szuflandia” Wojtka Stanisza

“Szuflandia” to tytuł debiutanckiej płyty Wojtka Stanisza, która 14 lutego 2024 roku trafiła do serwisów streamingowych. Tym razem artysta pozwolił zajrzeć za kulisy pracy nad albumem.

“Szuflandia” to debiut Wojtka Stanisza jako lidera. Basista do tej pory dał się poznawać jako muzyk sesyjny współpracujący z czołowymi polskimi muzykami sceny jazzowej oraz popowej (Varius Manx, Andrzej Piaseczny, Małgorzata Ostrowska, Krzysztof Cugowski, Krzysztof Ścierański, Wojtek Pilichowski, Michał Kobojek, Jacek Królik) oraz jako pedagog na warsztatach muzycznych.

fot. materiały prasowe

Utwory, które znalazły się na płycie znajdują się na pograniczu jazzu i fusion z wyczuwalnymi wpływami worlds music (skrzypce, banjo, perkusjonalia). Bogate instrumentarium oraz przystępna w odbiorze muzyka z powodzeniem pokazuje że “nie taki jazz straszny”. Na płycie oprócz stałego składu kwartetu znajdują się również goście tacy jak Mateusz SmoczyńskiWiktor TatarekBarrels Cello QuartetWojtek Lemański czy Wojtek Kidoń.

Tytuł “Szuflandia” pozostawia pewną swobodę interpretacyjną – dla każdego może być czym innym. Warto poszukać swojego własnego znaczenia, choć artyście przyświecały myśli o starych aptekach, filmie Juliusza Machulskiego “Kingajz” czy mechanizmie, którego każdy z nas doświadcza: szufladkowania.

Płyta została zarejestrowana w The Boogie Town Studio w Otwocku oraz Manximum Records w Łodzi. Produkcja, miks i mastering zostały wykonane przez Pawła Marciniaka, znanego producenta i basistę Varius Manx.

*****

Album “Szuflandia” w serwisach cyfrowych: https://bfan.link/szuflandia

 

Wojtek Stanisz Quartet – “Szuflandia” [RECENZJA]

Leave a Reply