“Moje serce tli się jak papieros”. Posłuchaj nowego singla duetu Północ [RECENZJA]

Duet Północ zaprezentował nowy singiel zatytułowany “Papieros”, do którego powstał teledysk. Tutaj mocne elektroniczne brzmienia łączą się z głębokimi emocjami.

Niewątpliwym walorem nowego singla duetu Północ jest autentyzm i bezpośredniość. Panowie bez problemu potrafią mówić o tym, co jest dla nich ważne, łącząc własne emocje z ciekawie ukształtowaną formą muzyczną. “Papieros” porusza więc nie tylko niebanalnym tekstem, w którym użyto młodzieżowego języka, ale także treścią ukrytą w kompozycji. A tutaj ważną rolę odgrywa świeże brzmienie elektroniczne, mocno podkręcające wyraz artystyczny tego utworu (świetna produkcja muzyczna, za którą sami odpowiadają).

fot. materiały prasowe

Do tego dochodzi powtarzalny, całkiem przebojowy refren, który na pewno jeszcze mocniej będzie oddziaływał na słuchacza podczas koncertów (“moje serce tli się jak papieros / teraz znaczę sam / dla siebie mniej niż zero / bo myślałem że traktujesz mnie na serio”). Ta chwytliwość dosyć osobistego kawałka jest jego dodatkową zaletą, bo sprawia, że szybko zapada w naszej pamięci, choć sam przekaz nie jest przecież optymistyczny.

Sami mówią, że ich muzyka “to prawdziwa alternatywa dla mainstreamu”, choć można powiedzieć, że jest także nieco inną opcją dla produkcji rapowych, które coraz częściej rażą komercyjnym banałem. Tutaj jednak zetknięcie rapowanych wersów z bardzo wyraźnie zakreśloną charakterystyką brzmieniową nie budzi zastrzeżeń. I chyba to jest największa zaletą singla Szymona Smotera i Jana Drabka, którzy bezsprzecznie mają coś do powiedzenia. I choć od strony artystycznej, nie otrzymaliśmy niczego oryginalnego, to poprzez urzeczywistnienie tego kawałka własnymi pomysłami, ten numer ostatecznie całkiem nieźle się broni. Przy okazji “Papieros” to jeden z pierwszych utworów, które zapowiadają cały album niezwykle kreatywnego duetu, dlatego już teraz można powiedzieć, że warto czekać na więcej.

Podsumowując, wszystko się tutaj ze sobą zgadza, więc należy docenić dzisiejsze poczynania duetu Północ, który wie, jakich środków użyć, żeby ich przekaz był czytelny, a jednocześnie na tyle ciekawy, by nie karmić słuchacza przeciętnością.

[rec. Łukasz Dębowski]

*****

To pierwszy z utworów, które znajdą się na ich pierwszej płycie. “Papieros” to energetyczna kompozycja, w której mocne elektroniczne brzmienia łączą się z głębokimi emocjami. Utwór to początek nowego muzycznego kierunku jaki obrał zespół. Singiel zdobył uznanie na koncertach zespołu, co wskazuje na jego przebojowy potencjał.

Tekst “Papierosa” porusza temat złamanego serca, złości i blizn pozostawionych po nieudanych relacjach. Słowa piosenki są pełne emocji i szczerości, co pozwala słuchaczom łatwo utożsamiać się z przekazem artystów. To hołd dla ludzkich doświadczeń uczuć i trudnych momentów w miłości.

Lubimy przekazywać poważną i ważną dla nas treść, używając do tego dynamicznej i pełnej energii muzyki. Tekst to nasza opowieść o bliznach, jakie potrafi zostawić miłość. Mamy nadzieję, że każdy, kto posłucha tego utworu, odnajdzie w nim kawałek siebie i poczuje emocje, które przyświecały nam podczas tworzenia ale również pozwoli się porwać chodź na chwilę” – dodają artyści.

Premiera singla “Papieros” to zapowiedź nowego rozdziału w historii zespołu Północ. Fanów czeka nie tylko świetna muzyka, ale także refleksja nad ludzkimi relacjami. Data premiery albumu “Myśli swoje, o niej” zostanie podana w najbliższym czasie. Przed premierą debiutanckiej płyty chłopaki planują jeszcze wydanie dwóch teledysków.

*****

Północ to dynamiczny duet pochodzący z Bielska-Białej składający się z utalentowanych artystów, Szymona Smotera i Jana Drabka. Ich muzyka stanowi mieszankę popu, rocka, elektroniki i rapu, to prawdziwa alternatywa dla mainstreamu. Tworzą muzykę, która jest nie tylko oryginalna, ale też niezwykle osobista. Założyciele Północy wkładają serce i duszę w każdy etap produkcji. Twórcy, sami zajmują się procesem songwritingu, nagrywania, miksowania, montowania teledysków oraz robienia sesji fotograficznych.

Słuchaj singla “Papieros” w serwisach cyfrowych.

 

Leave a Reply