Monika Urlik i Natalia Szczypuła w nowej odsłonie utworu “When You Believe” [RECENZJA]

“When You Believe” to wielki przebój Whitney Houston i Mariah Carey. Teraz po ten klasyk sięgnęły – Monika Urlik i Natalia Szczypuła, nadając mu własnej wyjątkowości.

Sięganie po wielkie piosenki wymaga nie tylko odwagi i należytego odniesienia do współczesności, ale też warunków wokalnych, które będą w stanie unieść ciężar pierwowzoru. Jednym z takich utworów jest “When You Believe“, wykonany pierwotnie przez Whitney Houston i Mariah Carey w 1998 roku. Czy porywanie się na tak wymagającą propozycję ma w ogóle sens? Jak się okazuje Monika Urlik i Natalia Szczypuła nie tylko były w stanie zaprezentować ten numer w odpowiednim wymiarze artystycznym, ale też nadały mu własnej wyjątkowości, ubarwiając go czymś znamiennym tylko dla ich głębokiej wrażliwości, którą bez wątpienia obie wokalistki posiadają.

fot. materiały prasowe

Przy tego rodzaju piosenkach łatwo wpaść w przesadę, nadmierny patos, czy też niepotrzebne epatowanie przerysowanym wokalem. W tym przypadku udało się ustrzec przed tymi niebezpieczeństwami, co potwierdza także umiejętność budowania odpowiedniego nastroju, ale też napięcia. Ten utwór posiada własną, dosyć złożoną warstwę związaną z interpretacją. Początek jest dosyć łagodny, by po chwili łatwo było dostrzec więcej elementów, które rozbudzają balladowy charakter całości. Trzeba więc wyczuć, w którym momencie, jakich środków użyć, by idealnie trafić w jego scenariuszową wymowę. Artystki doskonale poradziły sobie z tym założeniem, ale warto również zwrócić uwagę na nieco oszczędniejszą formę muzyczną, która nie próbuje ścigać się z oryginałem.

Jednocześnie przenosimy się w czasie, choć współczesna aranżacja nie pozwala odbierać tej potężnej propozycji, jako coś archaicznego. Raczej pokazuje jej ponadczasowy wymiar, budząc sentyment, lecz bez wspierania się nadmierną egzaltacją muzyczną. To w tym przypadku się sprawdziło, choć niektórzy mogą czuć lekki niedosyt względem pierwowzoru. W końcu siła pierwotnej wersji jest wielka. Nie zmienia to faktu, że Monika Urlik i Natalia Szczypuła wiedziały,  w jaki sposób “ugryźć” ten utwór, by stał się atrakcyjny także w ich wykonaniu. Zresztą przy potędze głosu obu wokalistek, nie można mieć wątpliwości, że wyszło im to znakomicie. I to bez powielania ikonicznych wykonań.

[rec. Łukasz Dębowski]

*****

Po ten utwór nie każdy odważyłby się sięgnąć. Połączenie dwóch osobowości – Whitney Houston i Mariah Carey – w genialnym, podniosłym utworze „When You Believe”, to majstersztyk.

Dlatego wiadomość o nowej wersji tej piosenki nagranej przez dwie polskie wokalistki o wielkich głosach – Monikę Urlik i Natalię Szczypułę wzbudza emocje. Czy artystki powieliły wzór starannie wyznaczony im przez wokalne ikony, czy też poszły swoją muzyczną ścieżką i pozwoliły sobie na indywidualną interpretację utworu?

Intuicja podpowiedziała im chyba najodpowiedniejszą metodę – wyważenie pomiędzy czerpaniem z pierwowzoru i wyśpiewaniem własnej interpretacji tego ponadczasowego klasyka. Głosy Urlik i Szczypuły doskonale dopełniają fantastyczni muzycy towarzyszący i chórki.

Drogi artystek zeszły się przy okazji współpracy z Polską Orkiestrą Muzyki Filmowej i wspólnego wykonania tego właśnie utworu, ale w polskiej wersji językowej. Ich interpretację piosenki „When You Believe” z pewnością można zaliczyć do wyjątkowych.

 

Leave a Reply