Horntet prezentuje debiutancki album!

Horntet to kwintet swingowo-jazzowy, który w minionym 2023 roku wydał swój debiutancki album. Charakterystyka ich brzmienia to połączenie inspiracji jazzem lat 60. XX wieku z nowatorskim wykonawstwem. W sieci można obejrzeć teaser promujący to wydarzenie.

fot. Sławek Przerwa

Horntet to kwintet młodych, niezwykle ekspresyjnych muzyków, absolwentów Akademii Muzycznych w Krakowie i Katowicach, powstał w 2019 roku z inicjatywy pianisty Bartłomieja Leśniaka. Mówią o sobie „wysłannicy swingu i mocnego jazzowego brzmienia”. Czerpią inspiracje z dorobku takich mistrzów jak Thelonious Monk czy Horace Silver.

Charakterystyka ich brzmienia to połączenie inspiracji jazzem lat 60. XX wieku z nowatorskim wykonawstwem i absolutnie nietuzinkową werwą. Na płycie znalazło się siedem utworów, w tym autorskie kompozycje Bartłomieja LeśniakaSzymona Ziółkowskiego i Piotra Przewoźniaka, a także utwór Pannonica Monka w oryginalnej aranżacji kwintetu.

Choć płyta jest fonograficznym debiutem zespołu, to jest on już dobrze znany jazzowej publiczności. Młodzi muzycy gościli na wielu scenach festiwalowych i koncertowali w prestiżowych jazzowych klubach, mają na swoim koncie także zwycięstwa w najważniejszych polskich konkursach jazzowych, m.in. Tarnów International Jazz Contest w kategorii zespołowej Open (2019), Grand Prix Blue Note Poznań Competition (2022), Grand Prix konkursu na Indywidualność Jazzową na Festiwalu Jazz nad Odrą (2022), czy Grand Prix w ramach Krokus Jazz Festiwal (2022).

Realizacja nagrania była możliwa dzięki współpracy z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu „Jazzowy debiut fonograficzny”.

Album dostępny jest w serwisach cyfrowych: https://e-muzyka.ffm.to/horntet / Wersja fizyczna płyty dostępna na stronie wydawcy i w sklepie Empik.

*****

Nagrano: 21–22 marca 2023 w Tokarnia 2.0 w Nieporęcie.
​Realizator dźwięku, miks i master: Jan Smoczyński
Design: For Tune® || Artwork: Michalina Jurczyk

*****

Muzycy:
Bartłomiej Leśniak – fortepian
Robert Wypasek – saksofon tenorowy i sopranowy
Szymon Ziółkowski – saksofon altowy i sopranowy
Mikołaj Sikora – kontrabas
Piotr Przewoźniak – perkusja

Tune: “Przewoźnik” – P. Przewoźniak

Leave a Reply