25-lecie płyty “Kayah & Bregovic”. Zapowiedź koncertów

Z okazji przypadającego w tym roku 25-lecia albumu „Kayah i Bregović”, artyści znów połączą siły. Legendarny duet zagra trzy koncerty.

Nie ma w naszym kraju osoby, która choć raz nie zatraciłaby się w tańcu w rytm „Prawy do lewego” czy „Śpij kochanie, śpij”.

fot. Bartosz Kuśmierski

Kultowy, prawdziwie eklektyczny album „Kayah i Bregović” wydany pod tym samym tytułem dokładnie 12 kwietnia 1999 roku, już za parę miesięcy skończy 25 lat. Narodził się dzięki dość nieoczekiwanej współpracy Kayah i słynnego na całym świecie bośniackiego kompozytora, Gorana Bregovića. Krążek, który bił rekord za rekordem, sprzedał się w ponad 700 tysiącach (!) egzemplarzy i prędko zdobył status diamentowej płyty. Z perspektywy czasu wiemy, że stał się także jednym z najpopularniejszych w historii polskiej muzyki.

Niespodziewane połączenie wielu gatunków – popu i folkloru bałkańskiego z domieszką muzyki góralskiej, cygańskiej okraszony polską tradycją ludową, był czymś, czego wcześniej w Polsce nie doświadczyliśmy. Na przełomie tego millenium Polska dosłownie oszalała na punkcie albumu „Kayah i Bregović” i można było usłyszeć go w niemal każdym radiu. Kayah otrzymała aż trzy Fryderyki (m.in. dla wokalistki roku, a także album roku pop), a legendarny koncert na warszawskim Służewcu dla 50 tys. osób, który odbył się 10 września 1999 roku, jedynie pieczętował ten wielki sukces. W końcu na rosnącej fali międzynarodowych zachwytów, album wydano w aż jedenastu krajach na świecie – tylko nieliczni polscy artyści doświadczyli tak ogromnej popularności.

Teraz za sprawą jubileuszowej trasy koncertowej będziemy mogli przenieść się w czasie do tego przełomowego dla polskiej branży muzycznej momentu. Kayah i Bregović na początku września 2024 roku zawitają do Warszawy, Gliwic oraz Gdańska fundując fanom nostalgiczną podróż do końcówki lat 90..

DATY KONCERTÓW „Kayah i Bregović – jubileuszowa trasa koncertowa – 25 lat”:

01.09.2024 – COS Torwar, Warszawa
03.09.2024 – PreZero Arena Gliwice
05.09.2024 – ERGO ARENA, Gdańsk/Sopot

 

Leave a Reply