Madrugada Sombra prezentuje kolędę “Z narodzenia Pana, Gloria”

“Z narodzenia Pana, Gloria” to kolęda w wykonaniu zespołu Madrugada Sombra. Do tego wyjątkowego utworu powstał teledysk.

Co mają ze sobą wspólnego ogniste flamenco i słowiańska muzyka ludowa, folklor Cyganów andaluzyjskich i folklor polski? Artyści z zespołu Madrugada połączyli dwie, pozornie odległe od siebie estetyki muzyczne tworząc nową świeżą jakość, fuzję hiszpańskiej energii ze słowiańskim brzmieniem.

fot. materiały prasowe

MADRUGADA (hiszp. poranek, świt) to niepowtarzalna muzyczna fuzja polskiej muzyki ludowej z flamenco, elektroniką i jazzem. Jest to bez wątpienia pierwszy tego typu projekt muzyczny w Polsce. Zespół został nagrodzony podczas 27. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Ludowej Mikołajki Folkowe zdobywając wyróżnienie w konkursie Scena Otwarta za zjawiskową prezentację i trafną fuzję kulturową w 2017 roku.

Poprzez debiutancki album “Sombra” (hiszp. cień ) artyści pokazują piękno polskiej muzyki ludowej i niezwykłą energię płynącą z flamenco. Projekt ten buduje mosty między pozornie tylko odległymi światami i estetykami oraz zwraca uwagę na to, że warto sięgać do własnych korzeni i czerpać z nich inspiracje, jak również łączyć muzykę tradycyjną z nowymi trendami i stylistykami. Madrugada oznaczająca świt podkreśla, że dualizm jest motywem przewodnim płyty, ponieważ w projekcie łączą się dwa muzyczne światy i zawsze jest trochę światła i trochę cienia. Jest to zupełnie nowe, niebanalne połączenie które tworzy projekt unikatowym, posiadającym własne charakterystyczne brzmienie oraz przekaz.

*****

Zespół Madrugada Sombra tworzą:

Wiktoria Kwiatkowska – wokalistka, autorka tekstów literackich i piosenek, Magister Sztuki, trenerka wokalna Modern Vocal Training oraz animatorka kultury, miłośniczka podróży i marzycielka, badaczka kultur i muzycznych tradycji ludowych z całego świata. Artystka wszechstronna, realizująca się w różnorodnych projektach i stylistykach muzycznych. Specjalizuje się jednak w nurcie world music, który łączy w sobie inspiracje muzyką etniczną z różnych stron świata ze współczesnymi aranżacjami i brzmieniami. Tworzy wysublimowane fuzje na skrzyżowaniu kultur, przekazując w nich ogromną inspirację rodzimym folklorem muzycznym.

Iwona Skrzos – gitarzystka i tancerka. Swoją podróż po świecie flamenco rozpoczęła w 2002 r. w Studio Flamenco w Warszawie. Taneczną pasję doskonaliła także biorąc udział w licznych warsztatach w kraju i za granicą pod kierunkiem takich osobistości sceny tanecznej jak m.in. Conte De Lojo i La Lupi. Ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną II st. im. Józefa Elsnera w Warszawie w klasie gitary klasycznej. Kunszt gitarowy kształciła ponadto na warsztatach u wielu wspaniałych gitarzystów m.in. Jorge Cardoso, Carlo Marchione i Ruben Diaz. Obecnie sama prowadzi zajęcia gry na gitarze w Szkole Muzycznej I st. w Piasecznie oraz audycje i warsztaty muzyczne w Domach Kultury. Współpracuje z Academią De La Lengua, Studio Flamenco oraz Szkołą Tańca Grace. Od wielu lat koncertuje indywidualnie i zespołowo. 

Kamila Olesińska – jest tancerką i choreografką ciągle poszukującą nowych form wypowiedzi poprzez ruch i budującą swoje choreografie jak opowieści. Naukę tańca rozpoczęła w najstarszej szkole flamenco w Polsce – Studio Flamenco w Warszawie i od ponad piętnastu lat dzieli się swoją pasją jako instruktorka tańca. Kształciła się u wielu znamienitych tancerzy hiszpańskich, biorąc udział w licznych warsztatach w kraju i za granicą.

Anika Kamińska – muzykantka i tancerka od lat młodzieńczych zafascynowana muzycznymi przejawami folkloru i ogólnie pojętą world music. Z wykształcenia archeolog, jednak miłość do muzyki okazała się być silniejszą od pasji do poszukiwania zabytków w ziemi i pod wodą. Specjalizuje się w grze na etnicznych instrumentach perkusyjnych z różnych stron świata oraz tradycyjnym tańcu zachodnio-afrykańskim. Flamenco zaczęła grać w 2010 roku. Od tamtej pory doskonali swoje umiejętności gry na typowym dla gatunku instrumencie perkusyjnym cajon.  Oprócz grania w  Madrugadzie, Anika gra i tańczy w zespole Moribaya. Prowadzi grupy warsztatowe gry na djembe oraz jedyne w Polsce stałe zajęcia z gry na cajon w szkole Klick& Drum. Anika angażuje się w działalność na rzecz promowania etnicznej kultury Afryki Zachodniej w Polsce. 

Piotr Łabanow – wszechstronny muzyk multiinstrumentalista. Pasją do muzyki hiszpańskiej, w tym flamenco odkrył jako uczeń gitary klasycznej, chcąc grać jak Paco de Lucia. Ostatecznie jednak wybrał partię basu, jako tę najważniejszą.

Maciej Wieżyński – gitarzysta, aranżer i kompozytor, muzyk sesyjny. Współpracuje z czołowymi wykonawcami polskiej sceny muzycznej. Gitarzysta zespołu Jacek Kępka – Automaty, który został założony przez Jacka Kępkę członka zespołu KLAN, gdzie utwory grupy KLAN zostały ocalone od zapomnienia w nowatorskich i śmiałych aranżacjach. Współpracuje z gitarzystką jazzową Krzysią Górniak, z którą nagrał płytę Astrolabe, gdzie można usłyszeć utwory autorskie oraz tradycyjne utwory portugalskie w ciekawych aranżacjach.

Wojtek “Horst” Jankowski – saksofon, flet, inst. perkusyjne; Absolwent Politechniki Warszawskiej, na co dzień muzyk, audiofil, meloman, saksofonista i flecista, gra również na instrumentach perkusyjnych. W latach wczesnej młodości grał w zespołach jazzowych, undergroundowych i rockowych. Po dłuższej przerwie, związanej z “karierą sportową” powrócił do grania zmobilizowany przez starych znajomych muzyków. Ulubioną formą muzykowania jest refleksyjne mieszanie różnych stylów muzycznych, wszystkiego co się mieści w szeroko pojętej formule jazz-rock, world music, ethno music.

Joanna Felczak – perkusistka i perkusjonalistka, grająca w różnych stylach muzycznych, wielka miłośniczka gorących rytmów latynoamerykańskich i kołyszącej melodyki słowiańskiej. Współpracuje na stałe z kilkoma zespołami tworzącymi muzykę jazzową i rockową. Łączy perkusję i tradycyjne instrumenty perkusyjne.

Qinke Chang – syntezator / drugi wokal. Urodzona w Chinach, od 2015 roku mieszka w Warszawie. Dzięki akademickiej wiedzy muzycznej i doświadczeniu w zakresie tradycyjnej muzyki chińskiej Quinkeostanowiła odkryć więcej ciekawe brzmienie i sposób tworzenia własnej muzyki. Muzyk wieloinstrumentowy, producent, wokalista, kompozytor, a także współtworzy wraz z Piotrem Łabanowem duet Pomponika. W Madrugada Sombra dba o warstwę syntezatorową, ale także o drugą warstwę wokalną.

*****

Wiktoria Kwiatkowska – śpiew

Iwona Skrzos – gitara, chórki

Kamila Olesińska – chórki

Qinke Chang – chórki

Anika Kamińska – instrumenty perkusyjne, palmas

Joanna Fela Felczak – instrumenty perkusyjne

Piotr Łabanow – gitara basowa

Wojciech Jankowski – EWI

Maciej Wieżyński – gitara

 

Leave a Reply