Groza i zmyślna elektronika. Symmetrical Life z utworem “Abyss of Souls” [RECENZJA]

“Abyss of Souls” to najnowszy singiel elektronicznego projektu Symmetrical Life, którego liderem jest Mirosław Świerguła. Do tego klimatycznego, przepełnionego grozą utworu powstał teledysk.

Utwór “Abyss of Souls” to przykład tego, jak za pomocą samej muzyki można opowiedzieć historię, która zaangażuje uwagę słuchacza. Projekt Symmetrical Life czerpie garściami z wielu gatunków muzyki elektronicznej, przekształcając różne naleciałości z nią związane na własny język wypowiedzi artystycznej. Dlatego ich kolejna propozycja wciąga, wręcz hipnotyzuje, zostawiając ślad w naszej wyobraźni. Bo właśnie mieliśmy dostać numer, który rozbudza wrażliwość, ale także wpływa na świadomość odbiorcy. I tak się stało.

fot. materiały prasowe

Wymiar rozrywkowy całości jest bardzo czytelny, ale idzie za tym głębsza emocja, podbita odpowiednią ilością dodatkowych wrażeń związanych z samą muzyką. Twórcy potrafią operować wieloma elementami w taki sposób, by zbudować odpowiedni klimat. Stąd pierwsze co przychodzi na myśl to groza, a wraz z nim pojawiające się napięcie, przeplatające się na zmianę z zaciekawieniem. To jak oglądanie horroru, który nas intryguje, choć zasłaniamy oczy w najbardziej newralgicznych momentach. Tutaj takich kluczowych chwil jest kilka, bo też struktura kompozycyjna ulega pewnemu przeistoczeniu. Taka zmienność sprawia, że utwór nie staje się nużący. Zaczyna się spokojnie, potem nabiera tempa, by przeistoczyć w energetyczny kawałek, który pochłania swą dynamiką.

Owszem, zbyt syntetyczna konstrukcja nie dla każdego będzie odpowiednia, jednak należy zauważyć, że dostaliśmy propozycję, która łączy klubowy rozmach z czymś bardziej wysublimowanym. Dlatego w ostatecznym rozrachunku “Abyss of Souls” całkowicie się broni. Tym bardziej, że idzie za tym pomysł, frapujący klimat i należyta realizacja. Warto przyjrzeć się twórczości Symmetrical Life, który cyklicznie zaczął prezentować swoje kolejne single, z czego najnowszy “My Direction” również już jest dostępny na YouTube.

[rec. Łukasz Dębowski]

*****

Projekt Symmetrical Life pochodzi z Oświęcimia, na swoim koncie ma dotychczas trzy wydane single i zagrany koncert. Liderem, a także pomysłodawcą projektu jest Mirosław Świerguła, a głównym producentem jest Steven Roys – polski DJ i producent muzyczny ze Śląska.

Muzyka to mieszanka różnych stylów związanych z muzyką elektroniczną. Ich utwory mają klimatyczny, niezwykle wciągający charakter, miejscami oscylujący z nastrojem charakterystycznym dla horroru. Symmetrical Life planuje wydać debiutancki album w 2024 roku. W kolejnych miesiącach będzie można ich zobaczyć w Oświęcimiu, Katowicach, Częstochowie, planowane są także kolejne koncerty w innych miastach.

*****

Najnowszym singlem projektu jest utwór “Abyss of Souls“, czyli kawałek, który bardzo dobrze został przyjęty przez słuchaczy muzyki elektronicznej, otwierając Symmetrical Life wiele drzwi do ich dalszych poczynań artystycznych.

 

fot. materiały prasowe

Leave a Reply