The New Solarism prezentuje nowy singiel. Obejrzyj klip do utworu “The Earthquake” [RECENZJA]

Płyta zatytułowana “Hibernaculum” projektu The New Solarism, to drugi solowy album gdańskiej skrzypaczki Izabeli Kałduńskiej. Niedawno swoją premierę miał teledysk do utworu “The Earthquake”, który promuje to wydarzenie.

Izabela Kołduńska z niebywałą lekkością i głębokim artyzmem łączy gatunki muzyczne, które w spójności tworzą jej jakże osobliwy język wyrazu. Najlepszym tego przykładem jest utwór “The Earthquake“, pochodzący z albumu “Hibernaculum“(premiera odbyła się w lipcu 2023 roku). Solowy projekt gdańskiej skrzypaczki (The New Solarism) w takim przekazie, to urzeczywistnienie pewnej wizji, mieszczącej się w okolicach zmyślnie zaprezentowanej awangardy, ale nacechowanej pulsem klasycznej muzyki skrzypcowej.

fot. materiały promocyjne

Skrzypce są istotnym elementem całości, bo od nich wychodzi się twórczość artystki, ale poprzez wyraźnie zaznaczony indywidualizm nie stają się one czymś obiegowo przewidywalnym. W tym utworze ważną rolę – oprócz dynamicznie poprowadzonych skrzypiec – zajmują partie mówione, co pokazuje, że istota jej muzyki wykracza poza oczywiste kategorie. Do tego dochodzi organiczny minimalizm, który tak naprawdę tworzy możliwości zaszczepiania w nim czegoś więcej. Dlatego tak dobrze słuchać propozycji, w której każdy choćby najmniejszy dźwięk, szelest, szept ma ogromne znaczenie.

Warto skonfrontować utwór “The Earthquake” z klipem, zrealizowanym przez Brave Boy Studio w Łodzi (Jan Kazimierz Barnaś & Wojciech Kamerys), bo on otwiera nam kolejne możliwości związane z interpretacją całości, która w tak określnej perspektywie jest dosyć uniwersalna. Wiele w tym przypadku dzieje się na poziomie głębokiej emocjonalności, co daje możliwość odnalezienia w nim czegoś niezwykle poruszającego. To taka przestrzeń, w którą raz zanurzeni, nie potrafimy oddzielić jej od naszej wrażliwości. A taniec, który pojawia się w klipie staje się swego rodzaju symbolem dodatkowego przekazu.

To wszystko być może prezentuje się trochę abstrakcyjnie, ale właśnie dokonania twórczyni dają nam wolność w myśleniu i ostatecznym odbiorze. A “The Earthquake” to potwierdza. Warto przenieść się do świata, który w szerszym znaczeniu może być bliski każdemu z nas. Muzyka The New Solarism przynosi więc wiele możliwości, co należy sprawdzić, słuchając jej całego albumu “Hibernaculum“. Zaskoczeń jest tam znacznie więcej.

[rec. Łukasz Dębowski]

*****

Mieszanka klasycznej muzyki skrzypcowej, średniowiecznego chorału, słowa mówionego, eksperymentalnej muzyki współczesnej, awangardy oraz minimal music sprawia, że album “Hibernaculum” jest dziełem niezwykłym i jedynym w swoim rodzaju.

Izabela Kałduńska urodziła się w Gdańsku w 1990 roku. Od 7 roku życia jest mocno związana ze skrzypcami. Po klasycznych studiach skrzypcowych na Hochschule fur Musik und Theater Leipzig oraz bogatych doświadczeniach jako skrzypaczka orkiestrowa, kameralna oraz solistka, zdecydowała się również na studia na kierunku jazzowym. Od 2017 roku pracuje nad swoim solowym projektem “The New Solarism“, z którym wydała już trzy albumy (,,Studies Of Myself”, ,,2020B”, ,,Hibernaculum”), i który możliwości brzmieniowe pojedynczej skrzypaczki na swój osobisty sposób.

Jako kompozytorka dostaje zlecenia na napisanie utworów – tak powstało “T.Wave” na zamówienie zespołu jazzowego Ambidexter w 2019 roku. W 2020 roku na zamówienie orkiestry Philharmonie Leipzig skomponowała i nagrała utwór pod tytułem “2020B – 4 Dekonstrukcje 2. Symfonii Beethovena” na osiem instrumentów solowych i głos męski. W 2021 napisała pieśń “Rezygnacja” dla Karoliny Borowczyk i jej projektu “Mickiewicz”. Obecnie pracuje nad muzyką do sztuki teatralnej “Francesca Caccini” teatru Ost Passage Theater w Lipsku, nowymi kompozycjami dla zespołu Ambidexter oraz Herje Mine.

W czerwcu 2021 ukazała się jej pierwsza solowa płyta “The New Solarism – Studies of Myself”, na której znajduje się sześć utworów na skrzypce i efekty. W ramach tego projektu zagrała już ponad 50 koncertów w Europie Środkowej.

Nagrywała dla stacji Arte Concert, Mitteldeutsche Rundfunk, Radio Berlin-Brandenburg, Polskie Radio 2, Radio Blau, Radio Corax.

*****

Słuchaj albumu “Hibernaculum” w serwisach cyfrowych: https://linktr.ee/thenewsolarism

*****

fot. materiały promocyjne

Leave a Reply