Muzyczna podróż po Europie. Krystyna Stańko z albumem “Eurodyka”

Nowy album „Eurodyka” Krystyny Stańko, to osobne muzyczne obrazy, połączone w całość, niczym spacer po wystawie, czy podróż po europejskich miastach.

Każda opowieść ma swój podtytuł – nazwa miasta. Jednak słowa nie opisują ani miejsc, ani ich historii. O tytule decyduje nastrój utworu, który dane miasto dało inspirację do stworzenia specyficznego, często etnicznego klimatu kompozycji.

fot. materiały prasowe

Premiera mojej płyty Eurodyka, to przede wszystkim radość podzielenia się z Państwem słowem i dźwiękiem, które stworzyłam we współpracy moim zespołem – mówi Krystyna Stańko. – Zapraszam do podróży po nastrojach europejskich miast: Malagi, Porto, Oslo, Budapesztu, Gdańska i innych. Wspaniali muzycy, goście z różnych krajów, którzy zagrali ze mną,  nadali tej muzyce charakterystyczny rys. Ten album to mój hołd dla Europy, zachwytu nad jej pięknem i różnorodnością.

Płytę promują single “Z Oddali / Porto” nagrana wspólnie z portugalskim wokalistą Jaoa De Sousą oraz “Dla Kompo / Malaga”, w którym udzielił się norweski trębacz Arve Henriksen. 

Krystyna Stańko to wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka, pedagog, dziennikarka radiowa. Nagrała 12 płyt: Kobiety, Do dziesięciu, Tryby, Usłysz mnie, Secretly, Cuda Ogłaszają, Kropla Słowa, Snik, Novos Anos, Pociąg do Piosenki, Aquarius The Orchestral Session (arr. K. Herdzin), Fale. Koncertowała w wielu europejskich krajach i Kanadzie. W 2018 roku obroniła tytuł doktora sztuk muzycznych,  jest wykładowcą śpiewu, a jej misją jest promowanie młodych talentów. Ważniejsze nagrody: Medal Gloria Artis, Album Roku Jazz Forum za płytę Kropla Słowa, Osobowość Radia Gdańsk za autorską audycję z muzyką jazzową, Kobieta Sukcesu 2017, Gdańskie Gwiazdy 2017- Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska. Jest wielokrotną stypendystką Prezydenta Miasta Gdańska, laureatką Pomorskiej Nagrody Artystycznej. Była dwukrotnie nominowana do Nagrody Fryderyka: Jazzowy Album Roku z (0-58). Ma na swoim koncie I miejsce na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie (For Dee) , a także I Nagrodę Debiuty Opole- Nagroda im. Anny Jantar Zasiada w jury Grand Prix Ladies’ Jazz Festiwal, Konkurs Młodych zespołów Jazzowych w Gdyni i innych.

 

Leave a Reply